Engellilerde egzersiz ve spor eğitimi bölümü ile özel eğitim bölümü öğretim programlarının eğitim içeriği açısından incelenip karşılaştırılması
Examination and comparison of exercise and sports education department and special education department teaching programs in disabled people in terms of educational content
- Tez No: 904962
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLAL KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Engellilik, bireylerin yaşamlarını çeşitli şekillerde etkileyebilen karmaşık bir konudur. Bu tez çalışmasında, engelli bireylerin yaşam kalitelerini artırmak ve topluma tam katılımlarını sağlamak için önemli bir araç olan egzersiz ve spor eğitimi bölümü ile özel eğitim bölümü öğretim programlarının eğitim içeriği açısından incelenip karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Bu çalışma engelli bireyler için egzersiz ve spor eğitimi bölümü ile özel eğitim bölümü öğretim programlarının karşılaştırılmasını amaçlayan literatür çalışmasıdır. Araştırmanın veri kaynağını eğitim müfredatları, bilimsel çalışmalar, kitaplar, tezler ve raporlar gibi akademik kaynaklar oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. Toplanan veriler içerik analizi ve tematik analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Engelli bireylerin fiziksel, sosyal ve psikolojik gelişimlerine katkı sağlayan beden eğitimi ve spor, aynı zamanda rehabilitasyon sürecinde de önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, engelli bireyler için beden eğitimi ve spor programlarının özellikleri, amaçları ve içeriği detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca, engelli sporlarının sınıflandırılması, engelli çocuklar için sporun önemi, zihinsel engelli bireyler arasında fiziksel aktivitenin yeri gibi konular da incelenmiştir. Özel eğitim hizmetleri, engelli bireylerin eğitimlerine devam edebilmeleri ve topluma kazandırılmaları için büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, özel eğitimin amacı, ilkeleri ve Türkiye'deki özel eğitim hizmetleri hakkında da bilgi verilmiştir. Bu çalışmanın sonucunda engelliler için egzersiz ve spor eğitimi ile özel eğitim kurumlarından mezunların beraber çalışmaları engelli bireylerin sahip oldukları özelliklerin korunması, geliştirilmesi, topluma uyum sağlamaları için çok önemli olduğu bundan dolayı beraber çalışmaları gerektiği sonucuna varılmıştır. Engelli bireylerin spor eğitimi ve özel eğitim hizmetlerinden nasıl daha etkili bir şekilde yararlanabilecekleri konusunda da önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Disability is a complex issue that can affect individuals' lives in various ways. In this thesis, it is aimed to examine and compare the curriculum of the exercise and sports education department and the special education department, which are important tools for improving the quality of life of disabled individuals and ensuring their full participation in society, in terms of educational content. This study is a literature study that aims to compare the curriculum of the exercise and sports education department and the special education department teaching programs for disabled individuals. The data source of the research consists of academic sources such as educational curricula, scientific studies, books, theses and reports. Document analysis, one of the qualitative research methods, was used in the data collection process. The collected data was analyzed using content analysis and thematic analysis methods. Physical education and sports, which contribute to the physical, social and psychological development of disabled individuals, also play an important role in the rehabilitation process. In this study, the characteristics, objectives and content of exercise education and sports programs for disabled individuals were discussed in detail. In addition, topics such as the classification of disabled sports, the importance of sports for disabled children, and the place of physical activity among mentally disabled individuals were examined. Special education services are of great importance for disabled individuals to continue their education and to be integrated into society. In this thesis study, information is also given about the purpose and principles of special education and special education services in Turkey. As a result of this study, it was concluded that the work of graduates of special education institutions with exercise and physical education for the disabled is very important for the protection, development and adaptation of the characteristics of disabled individuals to the society and therefore they should work together. Suggestions were also made on how disabled individuals can benefit from physical education and special education services more effectively.