Robotik süreç otomasyonunun otomotiv sektöründe verimlilik etkisi
The efficiency impact of robotic process automation in the automotive sector
  1. Tez No: 904961
  2. Yazar: MEHMET ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİM CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsan gücüne başvurularak tamamlanmakta olan işlerin robotlar aracılığıyla yapılması verimlilik oranına olumlu şekilde yansımaktadır. Robotik Süreç Otomasyonu (RPA) yalnızca bir mekanizma olmakla sınırlı kalmamaktadır. Özellikle otomotiv alanında giderek daha da önemli gelişmeler kaydedilmektedir. RPA çalışma süreçlerini bünyesindeki mekanizmalarla otomatik hale getiren yararlı bir otomasyon yazılımı şeklinde ifade edilse dahi sınırlılıklarının bulunduğu noktalar bulunmaktadır. Yalnızca kural temelli olarak inşa edilen çalışma aşamalarında kullanılabilmesi, veri anlamlandırma ve yorumlama, genellikle insani bir çabaya ihtiyaç duyması bu sınırlılıklardan bazıları olmaktadır ve yapılan çalışma kapsamında RPA'nın otomotiv sektöründeki verimlilik etkisi gözlemlenmektedir. Otomotiv sektörü, karmaşık üretim süreçleri ve yüksek hacimli veri yönetimi gerektiren bir endüstri olarak, RPA'nın potansiyel faydalarından büyük ölçüde yararlanabilir. Bu çalışmada otomotiv sektöründe araç enerji tüketimini hesaplayan ve oldukça karmaşık bir akışa sahip olan Araç Enerji Tüketimi Hesaplama Aracı (VECTO) simülasyonunun RPA ile kullanımından bahsedilecektir. Bu simülasyon, aracın teknik özellikleri ve bilgileriyle aracın yakıt tüketimini CO2 emisyonlarını hesaplamaktadır. Hesaplanan değerler sonrasında AB Komisyonu sistemine yüklenmektedir. Çalışmada bu işlemlerin RPA ile nasıl yapıldığı, verimliliği ve diğer faktörleri nasıl etkilediği ele alınmıştır. Süreç öncelikle analiz edilerek dokümantasyonları hazırlanmıştır. Daha sonra sürece ait tüm kurallar netleştirilerek RPA ürünü olan UiPath Studio'da geliştirilmiştir. Süreç için manuel insan eforu 1 işlem için ortalama 180 dakika sürerken robot ile bu işlem 8 dakikaya düşmüştür.
Özet (Çeviri)
The fact that jobs that are being completed by resorting to human power are being done by robots has a positive impact on the efficiency rate. Robotic Process Automation (RPA) is not limited to being just a mechanism. Especially in the automotive sector, more and more important developments are being made. Even though RPA is expressed as a useful automation software that automates working processes with the mechanisms it contains, there are points where it has limitations. Some of these limitations are that it can only be used in rule-based work stages, data interpretation and interpretation, and generally require human effort, and the efficiency effect of RPA in the automotive sector is observed within the scope of the study. The automotive sector, as an industry that requires complex production processes and high-volume data management, can greatly benefit from the potential benefits of RPA. In this study, the use of the Vehicle Energy Consumption Calculation Tool (VECTO) simulation, which calculates vehicle energy consumption in the automotive sector and has a very complex flow, will be discussed with RPA. This simulation calculates the vehicle's fuel consumption and CO2 emissions with the technical features and information of the vehicle. The calculated values are then uploaded to the EU Commission system. The study addresses how these processes are performed with RPA, how they affect efficiency and other factors. The process was first analyzed and its documentation was prepared. Then, all the rules of the process were clarified and developed in UiPath Studio, an RPA product. While manual human effort for the process takes an average of 180 minutes for 1 process, this process was reduced to 8 minutes with the robot.