İzmir körfezinde dip trolü ile avlanan balık türlerinin bolluk ve çeşitliliğinde gün içerisinde değişimler
Diel variation in bottom-trawl species diversity in İzmir bay (The Central-Eastern Aegean Sea)
- Tez No: 904985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN ÜNLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada demersal balıkçılık kaynaklarının tür çeşitliliği, topluluk yapısı ve av miktarlarında 24 saatlik gün döngüsü içinde meydana gelen değişiklikler incelenmiştir. Örneklemeler Ege Denizi'nin orta doğu kesiminde yer alan İzmir Körfezi'nde deneysel 7 dip trolü seferi sırasında gerçekleştirilmiştir. Mevsimsel aralıklarla düzenlenen her bir örnekleme seferinde 24 saatlik gün döngüsünde sabah, öğlen, öğleden sonra, gün batımı, gece yarısı öncesi, gece yarısı, gece yarısı sonrası ve gün doğumu olmak üzere 8'er adet trol örneklemesi yapılmıştır. Toplam 64 türün yakalandığı çalışmada tek bir trol örneklemesinde 12 tür ile 31 tür arasında değişmiştir. Tür çeşitliliğinin özellikle yüksek ya da düşük olduğu günün belli bir zaman dilimi belirlenememiştir. Örnekleme döneminden kaynaklanan değişikliklerin tür çeşitliliğinin ve topluluk yapısının üzerinde günün aydınlık, karanlık ya da alacakaranlık gibi farklı zaman dilimlerine göre daha belirleyici olduğu sonucuna varılmıştır. Kıkırdaklı balıkların ve kemikli balıkların çoğunluğunun av oranlarında günün zaman dilimlerine göre önemli bir farklılık bulunmamış, mevsimsel değişikliklerin av miktarları üzerinde daha belirleyici bir etkiye sahip oldukları belirlenmiştir. Diğer yandan kafadanbacaklılar gündüz saatlerinde yoğun olarak avlanırken geceleri neredeyse yok olmuşlardır. Tersine karides türlerinin av miktarları gece periyodunda artış göstermiştir. Bu türlerin av oranlarında örnekleme zamanının net bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the changes in species diversity, assemblage structure, and catch rates of demersal fishery resources over a 24-hour period. The research was carried out through seven experimental bottom trawling surveys in Izmir Bay, located in the central-eastern part of the Aegean Sea. During each sampling survey, which took place at seasonal intervals, eight trawl samples were collected at different times of the day: morning, noon, afternoon, sunset, before midnight, midnight, after midnight, and sunrise. In total, 64 species were captured, with the number of species caught ranging from 12 to 31 in a single trawl sampling. It was determined that the variations in species diversity and assemblage structure were more influenced by the sampling season rather than specific times of the day, such as light, darkness, or twilight. During the study, it was found that catch rates of cartilaginous fish and most bony fish did not significantly differ according to the time of day. Instead, seasonal changes were found to have a more significant impact on catch amounts. Cephalopods were caught more during the daytime but were scarce at nighttime. Conversely, the catch amounts of shrimp species increased during the night. These findings indicate that sampling time played a clear role in the catch rates of these species.