Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin karanlık üçlü kişilik özelliklerinin incelenmesi
Examination of the dark triad personality traits of students in the faculty of sports sciences
- Tez No: 905019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ÖNTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Araştırma spor eğitimi alan yükseköğretim öğrencilerinin karanlık üçlü (Makyavelizm, Narsisizm, Psikopati) kişilik özelliklerinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; spor bilimleri fakültelerinde öğrenim gören 87 kadın, 170 erkek olmak üzere toplam 257 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcıların tanımlayıcı istatistikleri için demografik bilgi formu ve karanlık üçlü kişilik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla Jones ve Paulhus, (2014) tarafından geliştirilen, Özsoy, Rautmann, Jonason ve Ardıç, (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan Kısaltılmış Karanlık Üçlü Ölçeği (The Short Dark Triad, SD3 kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 23. Paket Programı kullanılmıştır. Verilerin normallik dağılımını belirlemek için çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmış olup verilerin normal dağılım sağladığı saptanmıştır. İkili grup karşılaştırmaların Bağımsız Örneklem T-Testi ve çoklu karşılaştırmalarda MONOVA testi uygulanmıştır. Verilerin değişkenler arası analizleri tablolar halinde yorumlamalarıyla birlikte bulgular kısmında verilmiştir. Sonuç olarak erkek katılımcıların kadın katılımcılara göre karanlık üçlü kişilik özelliklerinin daha baskın olduğu ve 3 sınıfta öğrenim görenlerin 1 sınıfa göre psikopati kişilik özelliklerinin ön planda olduğu söylenebilmektedir. Ayrıca katılımcıların diğer değişkenleriyle karanlık üçlü kişilik özellikleri arasında anlamlı sayılabilecek ilişki görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the Dark Triad personality traits (Machiavellianism, Narcissism, Psychopathy)of higher education students in the field of sports education. The research sample consisted of 257 students, including 87 women and 170 men, studying in faculties of sports sciences. For descriptive statistics of the participants, a demographic information form was used, and to determine the Dark Triad personality traits, the Short Dark Triad (SD3) scale, developed by Jones and Paulhus (2014) and adapted into Turkish by Özsoy, Rauthmann, Jonason, and Ardıç (2017), was utilized. SPSS 23 was used for data analysis. To determine the normality distribution of the data, skewness and kurtosis values were examined, and it was found that the data provided a normal distribution. The Independent Samples T-Test was applied for binary group comparisons, and the MONOVA test was used for multiple comparisons. The analysis of the data between variables is presented in tables along with their interpretations in the findings section. As a result, it can be said that male participants exhibited more dominant Dark Triad personality traits compared to female participants, and that students in the third year showed more prominent psychopathy personality traits compared to first-year students. Additionally, no significant relationships were observed between the participants' other variables and Dark Triad personality traits.