The role of color harmony in restaurant interior design: Creating a cohesive atmosphere
Renk uyumu'nun restoran iç mekan tasarımındaki rolü: Tutarlı bir atmosfer yaratmak
  1. Tez No: 905020
  2. Yazar: SOLIN OMER MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERİNÇ ONBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Renklerin uyumu, müşterilerin çevrelerini nasıl algıladıklarını ve deneyimlediklerini etkileyen restoran iç mekanlarının atmosferini önemli ölçüde etkiler. Bu araştırma, renk uyumunun davetkar bir ortam oluşturmayı amaçlayan simüle edilmiş restoran alanlarını nasıl etkilediğini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, tanımı ve kavramı ile onu tanımlamak için kullanılan diğer terimlerle nasıl ilişkili olduğu da dahil olmak üzere renk uyumunu anlamanın önemi vurgulanmaktadır. Bu tanımları kavrayarak, belirli renk kombinasyonlarının neden uyumlu olarak görüldüğünü ortaya çıkarabiliriz. Bu çalışmanın amacı, kullanıcıların restoranların ambiyansını renge göre nasıl algıladıklarını ve değerlendirdiklerini araştırmaktır. Bu çalışma kapsamında, bir restoran iç mekanı için beş belirli renk uyumu grubu (Benzer Uyum, Tek Renkli Uyum, Akromatik Uyum, Birinci Tamamlayıcı Uyum ve İkinci Tamamlayıcı Uyum) tasarlanmıştır. Her Uyum, katılımcılar tarafından algılanan uyum üzerindeki etkilerini analiz etmek için farklı renk oranlarını vurgulamıştır. Bu çalışma, Tishk Uluslararası Üniversitesi ve Süleymaniye Üniversitesi Mimarlık ve İç Tasarım bölümlerinden doksan katılımcıyla bir anket düzenleyerek öznel bir metodoloji kullanmıştır; Başlangıçta katılımcılar bu renk şemalarını sergileyen görsellerde tasvir edilen uyumu değerlendirdiler; daha sonra her renk karışımına tepkilerini değerlendirdiler ve renklerin restoran tasarımına ilişkin algılarını nasıl etkilediğine ilişkin soruları yanıtladılar. Restoran ortamlarındaki renk uyumlarının incelenmesi yoluyla bu araştırma, tasarımcılar, restoran işletmecileri ve araştırmacılar için değerli içgörüler sunmayı amaçlamaktadır. Renk uyumu ile bir restorandaki genel yemek deneyimi arasındaki bağlantıyı aydınlatmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın sonucunda, tasarımın işlevi, kullanıcı yaşı ve cinsiyet profili, renklerin psikolojik etkileri, malzeme ve mobilya gibi restoranda kullanılan unsurlar gibi çeşitli faktörlerin öğrencilerin renk tercihlerini esas olarak etkilediği gözlemlenmiştir. Ek olarak, iç tasarım öğrencilerinin çoğunluğunun genellikle iç tasarımları için rahat ve tutarlı bir atmosfer yaratmak için daha koyu renkler kullanmayı tercih ettiği ve farklı uyumlara yönelik tercihlerini sürdürme eğiliminde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Harmony of colors significantly impacts the atmosphere of restaurant interiors affecting how customers perceive and experience their surroundings. This research seeks to explore the ways, in which color harmony influences simulated restaurant spaces aiming to establish a welcoming environment. The significance of understanding color harmony, including its definition and concept as well as how it relates to other terms used to describe it, is emphasized in this study. By grasping these definitions, we can uncover why certain color combinations are seen as harmonious. The purpose of this study is to investigate how users perceive and assess the ambiance of restaurants in relation to color. within this study five specific groups of color Harmonies: (Analogous Harmony, Monochromatic Harmony, Achromatic Harmony, First Complementary Harmony and Second Complementary Harmony) were designed for a restaurant interior. Each Harmony highlighted varying ratios of colors to analyse their impact on the perceived harmony by participants. This study utilized a subjective methodology by conducting a questionnaire with Ninety participants from the Architecture and Interior Design departments of Tishk International University and Sulaimany University; initially participants assessed the harmony depicted in images showcasing these color schemes; subsequently they evaluated their reactions to each color blend and responded to queries regarding how colors influenced their perceptions of restaurant design. Through an exploration of color harmonies within restaurant settings, this research aims to offer valuable insights for designers, restaurateurs and researchers alike. It intends to illuminate the connection, between color harmony and the overall dining experience in a restaurant. As a result of the study, it has been observed that, several factors such as the function of design, user age and gender profile, psychological effects of colors, elements used in restaurant like material and furniture are mainly affect the color preferences of students. Additionally, it has been determined that, the majority of interior design students usually prefer to use darker colors to create a cozy and cohesive atmosphere for their interior designs and tend to maintain their preferences for different harmonies.