Kaygı yaşayan üniversite öğrencilerine yönelik hazırlanan bilişsel duygu düzenleme stratejileri kazandırma programının etkililiğinin incelenmesi
Examining the effectiveness of a cognitive emotion regulation strategies program for university students experiencing anxiety
- Tez No: 905024
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışma, kaygı yaşayan üniversite öğrencilerine yönelik olarak hazırlanan üç farklı grupla psikolojik danışma programının bilişsel duygu düzenleme (BDD) stratejileri, kaygı ve depresyon düzeyleri üzerindeki etkililiğini deneysel olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, uyumsuz BDD stratejilerini azaltmaya yönelik, uyumlu BDD stratejilerini artırmaya yönelik ve her iki stratejiyi de içeren dual model temelli müdahale programları geliştirilmiştir. Çalışma, bu programların kaygı ve depresyon düzeylerine olan etkilerini değerlendirmek ve programların etkinliğini karşılaştırmak amacıyla 4x3'lük split-plot faktöriyel (karışık) deneysel desen kullanmıştır. Araştırma süresince, her bir oturum 120 dakika olacak şekilde 14 hafta boyunca toplam 48 üniversite öğrencisi ile çalışılmıştır. Katılımcılar, Beck Anksiyete Ölçeği kullanılarak seçilmiş ve rastgele deney ve kontrol gruplarına atanmıştır. Müdahale programları sonrasında ön-test, son test ve izleme testi uygulanarak programların etkinliği değerlendirilmiştir. Araştırmanın bulguları, tüm müdahale programlarının kaygı ve depresyon düzeylerini anlamlı ölçüde azalttığını ve BDD stratejilerini geliştirdiğini göstermektedir. Özellikle, dual model temelli programın diğer programlara kıyasla daha güçlü etkiler yarattığı belirlenmiştir. Dual model temelli program, hem uyumsuz stratejileri azaltmayı hem de uyumlu stratejileri artırmayı hedefleyerek, diğer programlara göre daha etkili sonuçlar ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, BDD stratejilerinin kaygı ve depresyon üzerindeki etkilerini anlamak ve üniversite öğrencileri için daha etkili müdahale stratejileri geliştirmek açısından önemli katkılar sağlamaktadır. Araştırma, üniversite öğrencilerinin psikolojik iyi oluşlarını artırmak için BDD stratejilerinin önemini vurgulamaktadır ve gelecekteki çalışmalar için temel oluşturabilecek bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to experimentally examine the effectiveness of three different group psychological counseling programs on cognitive emotion regulation strategies, anxiety, and depression levels among university students experiencing anxiety. The research developed intervention programs targeting the reduction of maladaptive cognitive emotion regulation strategies, the enhancement of adaptive cognitive emotion regulation strategies, and a dual model-based program addressing both strategies. To evaluate the impact of these programs on anxiety and depression levels and to compare their effectiveness, a 4x3 split-plot factorial (mixed) experimental design was employed. The study involved a total of 48 university students (12 in each experimental group and 12 in the control group) over a 12-week period, with each session lasting 120 minutes. Participants were selected using the Beck Anxiety Inventory and were randomly assigned to either the experimental or control groups. The effectiveness of the programs was assessed through pre-test, post-test, and follow-up test measurements. The findings of the study indicate that all intervention programs significantly reduced anxiety and depression levels and improved cognitive emotion regulation strategies. Notably, the dual model-based program demonstrated more substantial effects compared to the other programs. This program, which aims to reduce maladaptive strategies while enhancing adaptive ones, yielded more effective results than the other interventions. These results provide important insights into understanding the impact of cognitive emotion regulation strategies on anxiety and depression and offer significant contributions to developing more effective intervention strategies for university students. The study underscores the importance of cognitive emotion regulation strategies in enhancing students' psychological well-being and provides a foundational basis for future research.