Periton diyalizi ile takipli hastalarda malnütrisyon parametreleri ile elektrofizyolojik anormalliklerin korelasyonunun araştırılması
Investigation of the correlation between parameters of malnutrition and electrophysiological abnormalities in patients undergoing peritoneal dialysis
  1. Tez No: 905026
  2. Yazar: SÜLEYBE ELVAN ZAFER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET USTA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, periton diyalizi ile takip edilen hastalarda malnütrisyon parametreleri ile elektrofizyolojik anormallikler arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Malnütrisyonun bu hastalarda elektrofizyolojik fonksiyonlar üzerindeki etkilerinin incelenmesi ve elde edilen bulguların tedavi süreçlerine katkı sağlayabilecek nitelikte olması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, periton diyalizi ile takip edilen hastalarda malnütrisyon parametreleri ile elektrofizyolojik anormallikler arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla gerçekleştirilen gözlemsel, kesitsel ve prospektif bir çalışmadır. Çalışmaya, en az 5 yıllık kronik böbrek hastalığı öyküsü olan ve periton diyalizi programında takip edilen 41 hasta dahil edilmiştir. Elektromiyografi (EMG) bulgularına göre hastalar nöropati tiplerine göre dört gruba ayrılmıştır. Dahil edilme kriterleri arasında 18 yaş üzeri olmak ve bilgilendirilmiş onam vermek yer alırken, diabetes mellitus, malignite, aktif enfeksiyon ve nörolojik ya da psikiyatrik hastalıkları bulunan bireyler çalışmadan hariç tutulmuştur. Veri toplama sürecinde, hastaların malnütrisyon durumları, elektrofizyolojik bulguları, laboratuvar ve klinik verileri detaylı şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the relationship between malnutrition parameters and electrophysiological abnormalities in patients undergoing peritoneal dialysis. It is intended to examine the effects of malnutrition on electrophysiological functions in these patients and to obtain findings that can contribute to treatment processes. Materials and Methods: This observational, cross-sectional, and prospective study was conducted to investigate the relationship between malnutrition parameters and electrophysiological abnormalities in patients undergoing peritoneal dialysis. A total of 41 patients with a history of chronic kidney disease (CKD) of at least 5 years and who were followed in a peritoneal dialysis program were included. Based on electromyography (EMG) findings, patients were divided into four groups according to neuropathy types. Inclusion criteria included being over 18 years old and providing informed consent, while individuals with diabetes mellitus, malignancy, active infection, or neurological or psychiatric disorders were excluded. During data collection, patients' nutritional status, electrophysiological findings, laboratory results, and clinical data were evaluated in detail.