Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin makyavelizm kişilik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of machiavellism personality characteristics of sports sciences faculty students
  1. Tez No: 905028
  2. Yazar: GÖKHAN KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ÖNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmanın amacı spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin makyavelizm kişilik özelliklerinin incelenmesidir. Belirlenen bu amaç doğrultusunda, kesitsel araştırma modelinin kullanıldığı bu araştırmanın çalışma grubu spor bilimleri fakültelerinde öğrenim gören ve gönüllü olarak katılım sağlayan toplam 394 öğrenci oluşturmaktadır. Bu kapsamda ilgili araştırmada verilerin toplanmasında, Christie ve Geis'in (1970) tarafından geliştirilen, Türkçe uyarlaması Kavak (1999) tarafından yapılan Makyavelizm (MACH IV) ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada üniversite öğrencilerinden elde edilen verilerin analizi SPSS 26 programı aracılığıyla yapılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin öncelikle çarpıklık basıklık değerleri incelenerek bu değerlerin -1,55 ile +1,5 değerleri arasında yer aldığı, dolayısıyla normal dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Bu nedenle verilerin analizlerinde parametrik testler kullanılmıştır. Üniversite öğrencilerinin cinsiyet, psikolojik destek alma durumu ve lisanslı sporcu olma durumlarına göre makyavelist eğilimlerinin karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi, sınıf değişkenine göre makyavelist eğilimlerinin karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Bununla birlikte üniversite öğrencilerinin yaşları ile makyavelist eğilimleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu ilişkiyi incelemek için Pearson korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler neticesinde bu araştırmada sonuç olarak; Spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerinin makyavelist olan davranışlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında öğrencilerin makyavelizm eğlimleri demografik değişkenlere incelenmiş ve cinsiyet, sınıf, psikolojik destek alma ve lisanslı sporcu olma değişkenleri ile makyavelizm düzeyleri arasında herhangi bir farklılaşma olmadığı tespit edilmiştir. Ancak çalışma kapsamında yer alan öğrencilerin makyavelizm ile ilgili puan ortalamaları incelendiğinde; genel anlamda erkek öğrencilerin makyavelist olan ve olmayan puan ortalamalarının kadın öğrencilere oranla daha yüksek düzeyde olduğu, öğrencilerin yaşlarının ve sınıflarının arttıkça, makyavelist olmayan davranışlarının da arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the Machiavellian personality traits of students in the Faculty of Sports Sciences. In line with this objective, a cross-sectional research design was employed, with a study group consisting of 394 students who are enrolled in sports sciences programs and participated voluntarily. In this context, data collection was conducted using the Machiavellianism (MACH IV) scale, developed by Christie and Geis (1970) and adapted into Turkish by Kavak (1999). The data obtained from university students were analyzed using the SPSS 26 software. Initially, the skewness and kurtosis values of the data were examined, and it was determined that these values were within the range of -1.55 to +1.5, indicating a normal distribution. Therefore, parametric tests were used for data analysis. Independent sample t-tests were conducted to compare the Machiavellian tendencies of university students based on gender, receiving psychological support, and being a licensed athlete, while one-way analysis of variance (ANOVA) was used to compare Machiavellian tendencies according to class level. Additionally, the relationship between the age of university students and their Machiavellian tendencies was examined using Pearson correlation analysis. The results of this study indicate that the Machiavellian behaviors of students enrolled in the Faculty of Sports Sciences are relatively high. Furthermore, when examining the demographic variables, it was found that there were no significant differences in Machiavellianism levels based on gender, class level, receiving psychological support, or being a licensed athlete. However, when analyzing the mean scores related to Machiavellianism, it was observed that male students had higher mean scores for both Machiavellian and non-Machiavellian behaviors compared to female students. Additionally, as students' age and class level increased, their non-Machiavellian behaviors also increased.