Türkiye ve Azerbaycan'da İngilizce öğretmeni yetiştirme sistemlerinin karşılaştırılması
The comparison of English teacher training systems in Turkiye and Azerbaijan
- Tez No: 905029
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ÇELİKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Küreselleşen dünyamızda İngilizcenin yabancı dil olarak kullanımının oranı gün geçtikçe daha çok artmaktadır. Bu nedenle eğitimde İngilizcenin öğrenimine ayrılan dikkat de doğru orantıda ilerlemektedir. Öğrenmenin gerçekleştirilmesi için öncelikle nitelikli İngilizce öğretmenlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi Azerbaycan ve Türkiye'de de bu meseleye özen gösterilmektedir. Eğitimin gelişmesinde rekabet her zaman itici güç olarak kullanılmıştır. Bu sebepten, bu araştırmada Azerbaycan ve Türkiye'de İngilizce öğretmeni yetiştirme sistemlerinin karşılaştırılması, benzer ve farklı yönlerinin ortaya çıkarılması amaçlanmaktadır. Bu araştırmanın yapılması için nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Çalışma grubunu Azerbaycan ve Türkiye'de yükseköğretim kurumlarında uygulanan İngilizce öğretmeni yetiştirme programları oluşturmaktadır. Araştırmanın yapılması için her iki ülkenin Eğitim Bakanlıklarına, Üniversitelerine, makalelere, tezlere, yabancı literatürdeki kaynaklara, internet sitelerine başvurulmuş, Azerbaycan, Türk ve İngiliz dillerinden çeviriler yapılmıştır. Araştırmada verilerin analiz edilmesi için içerik analizi yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın sonucunda Azerbaycan ve Türkiye'nin İngilizce öğretmeni yetiştirme sistemlerinde farklılıklarla beraber benzerliklerin de olması dikkat çekmektedir. Her iki ülkenin amaçları, eğitim düzeyi, süreci, bazı derslerinin içerik açısından aynı olması, derslerin uygulama değil teorik ağırlıklı olması gibi benzerlikleri görülmektedir. Araştırmanın sonucunda benzerliklerle beraber farklı yönlerine de yer verilmektedir. Bahsi geçen ülkelerde İngilizce öğretmeni yetiştirme programı karşılaştırmalı olarak incelendiğinde araştırmanın sonucundan yola çıkarak Azerbaycan ve Türkiye'de uygulanmakta olan programların gelişimi için öneriler sunulmuştur ve bu önerilerin alan yazına büyük katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In our globalizing world, the rate of utilizing of English as a foreign language is increasing day by day. For this reason, the attention devoted to learning English in education is also progressing in direct proportion. First of all, qualified English teachers are needed for learning process to happen. As in other world countries, this issue is elaborated in Azerbaijan and Turkiye. Competition has always been used as a triggering force in the development of education. For this reason, this research aims to compare the English teacher training systems in Azerbaijan and Turkiye and to reveal their similar and different aspects. Qualitative research method was used to conduct this research. The research is in the relational scanning model. The study group consists of English teacher training programs implemented in higher education institutions in Azerbaijan and Turkiye. To conduct the research, it has been consulted to the Ministries of Education, universities, articles, theses, foreign literature sources and websites of both countries and translations were made from Azerbaijani, Turkish and English languages. Content analysis method was preferred to analyze the data in the research. As a result of the research, it is noteworthy that there are similarities as well as differences in the English teacher training systems of Azerbaijan and Turkiye. Similarities have been identified in both countries, such as the level of education, process, some courses being the same in terms of content, and the courses being more theoretical than practical. As a result of the research, similarities as well as different aspects are included. When the English teacher training programs in the mentioned countries were examined comparatively, based on the results of the research, suggestions were made for the development of the programs implemented in Azerbaijan and Turkiye, and it is thought that these suggestions will make a great contribution to the literature.