Hizmet sektöründe dijital dönüşüm ve satış performansı ilişkisi: Yeni hizmet geliştirmenin aracı rolü
Relationship between digital transformation and sales performance in the service industry: The mediating role of new service development
- Tez No: 905030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT BİLGETÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dijital dönüşüm, işletmelerin operasyonel verimliliğini artırmak, müşteri deneyimini geliştirmek ve inovasyonu teşvik etmek için dijital teknolojilerin entegrasyonunu içerir ve hizmet sektörüne yönelik önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu tez çalışması hizmet sektöründe dijital dönüşümün yeni hizmet geliştirme yeteneği ve satış performansına etkilerini incelemektedir. Bu bağlamda İstanbul'da bir bankacılık firmasının 140 çalışanından toplanan veriler üzerinden bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Araştırma hipotezlerinin test edilmesinde çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre dijital dönüşümün yeni hizmet geliştirme yeteneği ve satış performansı ile pozitif ve anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, dijital dönüşüm seviyesinin artmasının, yeni hizmet geliştirme yeteneğini ve satış performansını artırdığını göstermiştir. Ayrıca, yeni hizmet geliştirme yeteneği ile satış performansı arasında da pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu bulgular, dijital dönüşümün hizmet sektöründeki işletmeler için stratejik bir araç olduğunu ve rekabet avantajı sağladığını göstermesi açısından önemlidir. Tez, dijital dönüşüm ve yeni hizmet geliştirme ilişkisini analiz ederek, işletmelerin bu süreçleri nasıl daha etkili yönetebileceğine dair araştırmacılara ve uygulamacılara önemli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital transformation involves the integration of digital technologies to increase the operational efficiency of businesses, improve customer experience and encourage innovation, and offers significant opportunities for the service sector. This thesis examines the effects of digital transformation on new service development capability and sales performance in the service sector. In this context, a field study was conducted on data collected from 140 employees of a banking company in Istanbul. Multiple regression analysis was used to test the research hypotheses. According to the research findings, it was determined that digital transformation has a positive and significant relationship with new service development capability and sales performance. The research results showed that increasing the level of digital transformation increases new service development capability and sales performance. In addition, a positive and significant relationship was found between new service development capability and sales performance. These findings are important in terms of showing that digital transformation is a strategic tool for businesses in the service sector and provides competitive advantage. By analyzing the relationship between digital transformation and new service development, the thesis provides important insights to researchers and practitioners on how businesses can manage these processes more effectively.