Bibliyometrik analiz yöntemi ile Türkiye'nin YBS haritasının incelenmesi
Examination of Türkiye's mis map with bibliometric analysis method
  1. Tez No: 905031
  2. Yazar: TUĞBA KAVAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS), bilgi teknolojilerinin yönetimsel süreçlerdeki rolünü ve etkilerini inceleyen dinamik bir süreç işleyişine sahip çoklu disiplinlerin beraberliğinden ortaya çıkan bir alandır. Teknolojinin hızlı gelişimi ve iş dünyasında giderek daha merkezi bir rol oynaması, YBS alanındaki akademik araştırmaların da genişlemesine ve çeşitlenmesine neden olmuştur. Bu nedenle, Türkiye'deki YBS araştırmalarının kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi, bu alanın gelişimi ve gelecekteki araştırma eğilimlerinin belirlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Gelişen ve yenilenen literatürün araştırmacılar ve uygulayıcılar tarafından sistematik bir şekilde anlaşılması ve değerlendirilebilmesi için, bibliyometrik analiz yöntemi, sistematik ve sayısal veriler ışığında akademik gelişimi anlamak ve ilişkisel bağlantıları ortaya koymak için önemli bir araçtır. Tezimizin ilk bölümünde, YBS'nin tanımlamaları ve özellikleri üzerinde durulmuş, daha sonra bibliyometrik analiz yönteminin geçmişten günümüze ilerleme sürecinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de YBS alanında yapılan çalışmaların detaylı bir bibliyometrik analizi sunulmuş, elde edilen bulgular çeşitli açılardan değerlendirilmiştir. Son olarak, üçüncü bölümde, yapılan analizlerin ışığında YBS alanındaki durumun değerlendirilmesi ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur. Bu çalışma, Türkiye'de YBS alanında gerçekleştirilen akademik çalışmaların kapsamlı bir değerlendirmesini sunarak, alanın gelişimine katkı sağlamayı ve gelecekteki araştırmalara yön vermeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, Türkiye'deki YBS araştırmalarının uluslararası literatürle karşılaştırılması ve bu alandaki araştırma eksikliklerinin belirlenmesi açısından da değerli bir kaynak olmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Management Information Systems (MIS) is a dynamic field that emerges from the convergence of multiple disciplines, examining the role and impact of information technologies in managerial processes. The rapid advancement of technology and its increasingly central role in the business world have led to an expansion and diversification of academic research in the MIS field. Therefore, a comprehensive evaluation of MIS research in Türkiye is crucial for understanding the development of this field and identifying future research trends. To systematically understand and assess the evolving and renewing literature, bibliometric analysis serves as an important tool for grasping academic development and revealing relational connections through systematic and numerical data. The first section of this thesis focuses on the definitions and characteristics of MIS, as well as the historical progress of bibliometric analysis methods. The second section provides a detailed bibliometric analysis of studies conducted in the MIS field in Turkey, with findings evaluated from various perspectives. Finally, the third section assesses the current state of the MIS field based on the conducted analyses and offers recommendations for future research. This study aims to provide a comprehensive evaluation of academic work in the MIS field in Turkey, contributing to the development of the field and guiding future research. Additionally, it seeks to be a valuable resource for comparing Türkiye MIS research with international literature and identifying research gaps in this area.