Süperovule edilen ratlarda melatoninin ovaryumdaki bazı genlerin ekspresyon seviyeleri üzerine etkisi
Effect of melatonin on the expression of some genes in the ovary of superovulated rats
- Tez No: 905040
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN YAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ovaryum memelilerde endokrin ve ekzokrin faaliyet gösteren bir organdır. Ovaryumda meydana gelen fonksiyonel bozukluk infertiliteye ve folikül kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Süperovulasyon uygulamasının da ovaryum sağlığını olumsuz etkileyebileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı süperovulasyon uygulamasıyla birlikte farklı dozlarda uygulanan melatoninin ovaryum sağlığına etkileri moleküler ve biyokimyasal düzeyde araştırmaktır. Çalışmada 8-10 haftalık yaşta dişi wistar albino rat kullanıldı. Kontrol (K), Süperovulasyon (So), Süperovulasyon+5 mg/kg melatonin (SoM5) ve Süperovulasyon+20 mg/kg melatonin (SoM20) olmak üzere 4 grup oluşturuldu. Melatonin gruplarına süperovulasyon işleminden 1 hafta önce başlanarak deney sonuna kadar her gün akşam intraperitonel olarak saat 17:00'de melatonin enjeksiyonu yapıldı. SoM5 grubuna 5 mg/kg melatonin uygulaması yapılırken SoM20 grubuna 20 mg/kg melatonin enjeksiyonu yapıldı. Süperovulasyon uygulaması GnRH, PMSG ve hCG hormonları ile yapıldı. Deney sonunda kalpten kan alma ile ötenazi edilen ratların serum ve ovaryum dokuları alındı.
Özet (Çeviri)
The ovary is an organ that has endocrine and exocrine functions in mammals. Functional disorders in the ovary cause infertility and decreased follicle quality. Superovulation may also harm ovarian health.This study aimed to investigate the effects of melatonin applied at different doses together with superovulation on ovarian health at molecular and biochemical levels. In this study, female Wistar albino rats 8-10 weeks old were used. 4 groups were formed: Control (K), Superovulation (So), Superovulation + 5 mg/kg melatonin (SoM5), and Superovulation + 20 mg/kg melatonin (SoM20). Melatonin groups were intraperitoneally injected at 17:00 starting 1 week before the superovulation procedure until the end of the experiment. While 5 mg/kg melatonin was administered to the SoM5 group, 20 mg/kg melatonin was injected into the SoM20 group. Superovulation was induced using GnRH, PMSG, and hCG hormones. At the end of the experiment, serum and ovarian tissues from the rats were collected and euthanised via blood collection from the heart.