Exploring post-war social housing in Britain through the architectural review journal
Architectural review dergisi üzerinden İngiltere'de savaş sonrası sosyal konutların incelenmesi
- Tez No: 905041
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu tez, İngiltere'de savaş sonrası sosyal konutların gelişimini incelemektedir. Araştırma, 1950-1980 yılları arasında Architectural Review Dergisi'nde belgelenen gerçekleştirilmiş projeleri analiz etmeyi ve tasarım profesyonellerinin -mimarlar ve planlamacılar- konut tasarımına somut katkılarına ışık tutmayı amaçlamaktadır. Araştırma metodolojisi, yirminci yüzyılın ikinci yarısındaki vaka çalışmalarının sistematik bir analizine dayanan nitel bir yaklaşımı benimsemektedir. Bu vaka çalışmaları, Architectural Review Dergisi'nde yayınlanan, vaziyet planları, kat planları ve inşa edilen cephelerin görünümlerini içeren belirli önemli kriterleri karşılayan konut projelerinden oluşmaktadır. Araştırma, her bir projenin inceliklerini araştırarak zaman içindeki kalıpları, yenilikleri ve değişimleri ortaya çıkarıyor. Genel olarak, bulgular hem kısa vadeli benzerlikleri hem de on yıllar boyunca ilerleyen değişiklikleri ortaya koymaktadır. Tez çalışması, sosyal konutların mimari mirasını araştırırken, tasarım, işlevsellik ve toplumsal ihtiyaçlar arasındaki dinamik etkileşimi tanımayı amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the evolution of post-war social housing in Britain. The research aims to analyse actualized projects documented in the Architectural Review Journal between 1950-1980 and shed light on the tangible contributions of design professionals —architects and planners— to housing design. The research methodology adopts a qualitative approach, based on a systematic analysis of case studies within the second half of the twentieth century. These case studies are comprised of housing projects published in the Architectural Review Journal, which meet certain paramount criteria that include the documentation of site plans, floor plans, and views of the built façades. The research probes into the intricacies of each project, uncovering patterns, innovations, and shifts over time. Overall, the findings reveal both short-term similarities and progressive changes across decades. As the thesis study explores the architectural legacy of social housing, it aims to recognize the dynamic interplay between design, functionality, and societal needs.