Design factors of flat typologies: A case study of İstanbul
Daire tipolojilerin tasarım faktörleri: İstanbul örneği
  1. Tez No: 905042
  2. Yazar: ABDILATIF SHEIKH HUSSEIN
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. DENİZ ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İstanbul gibi büyük şehirlerde, insanların yaşayacağı daireler tasarlamak birçok faktör tarafından belirlenen karmaşık bir süreçtir. Bu tez, İstanbul'daki normal dairelerin yerleşim planlarının nasıl tasarlandığını inceler ve kullanıcı tercihleri, işlevsellik ve tasarım standartlarına uyum gibi yararlı özelliklere odaklanır. Bu araştırma, seçilen projeleri karşılaştırarak ve analiz ederek yerleşim planını etkileyen faktörleri incelemek için nitel bir yöntem kullanır. Seçilen konut binalarının mimari planları incelendi. Yaşam alanlarının yerleşimini planlarken, bu çalışma işlevsellik, alan optimizasyonu, tesisatlarin entegrasyonu ve sirkülasyon gibi önemli faktörlerin özel organizasyonu nasıl etkilediğine bakar. Bu çalışma ayrıca toplum ilişkilerinin ve sosyal temasın yaşam alanlarının tasarımını nasıl etkilediğini inceler ve insanları bağlantı kurmaya teşvik etmenin ne kadar önemli olduğuna odaklanır. Ayrıca, doğal ışık ve havalandırmanın yaşam alanlarını iyileştirmek ve doğal yöntemlerin kullanımını teşvik etmek için ne kadar önemli olduğuna bakar. Bu çalışma, otoriterlerin, şehir plancılarının ve inşaatçıların görevlerini yerine getirirken bilinçli kararlar almalarına yardımcı olacaktır. Tasarımcılar, bu farklı faktörleri anlayarak ve dikkate alarak, yararlı ihtiyaçları karşılayan ve kullanıcıların kültürel ve yaşam tarzı tercihlerine uyan yaşam alanları tasarlayabilirler.
Özet (Çeviri)
In big cities like Istanbul, designing flats for people to live in is a complicated process determined by many factors. This thesis examines at how the layout plans of regular flats in Istanbul are designed, focused on useful features such as user preferences, functionality, and adherence to design standards. This research uses a qualitative method to examine the factors affecting the layout plan by comparing and analyzing the selected projects. Architectural plans of selected residential buildings were examined. When planning the layout of living spaces, this study looks at how important factors like functionality, space optimization, MEP integration, and circulation affect special organization. This study also examines about how community relations and social contact affect the design of living areas, focusing on how important it is to encourage people to connect. In addition, it looks at how important natural light and ventilation are for improving living areas and encouraging the use of natural methods. This study will assist lawmakers, urban planners, and builders in making informed decisions when carrying out their duties. Designers can design living spaces that meet useful needs and fit the cultural and lifestyle choices of the users by understanding and considering these different factors.