İş zanaatkârlığının işyeri mutluluğu ve işe adanmışlığa etkisinde akış deneyiminin aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of flow experience in the impact of job crafting on workplace happiness and work engagement
  1. Tez No: 905047
  2. Yazar: PINAR NAZ GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırmanın amacı, iş zanaatkârlığının işyeri mutluluğu ve işe adanmışlığa etkisinde akış deneyiminin aracı rolünün incelenmesidir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemi kullanılarak hipotezler test edilmiştir. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'deki özel sektör şirketlerinde çalışmakta olan 18-65 yaş arası yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Verilerin analizi için Smart PLS 4 ve SPSS programları kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda tüm hipotezler desteklenmiştir. İş zanaatkârlığının işyeri mutluluğu ve işe adanmışlığa etkisinde akış deneyiminin kısmi aracı rolü bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to examine the mediating role of flow experience in the effect of job crafting on workplace happiness and work engagement. In the study, hypotheses were tested using a quantitative research method. A survey method was used to collect data. The sample of the research consists of adult individuals aged 18-65 working in private sector companies in Turkey. Smart PLS 4 and SPSS programs were used for data analysis. As a result of the analyses, all hypotheses were supported. Flow experience has a partial mediating role in the effect of job crafting on workplace happiness and work engagement.