Psychological safety, job crafting and happiness at work: A research among call center agents
Psıkolojık güvenlik, iş zanaatkarlığı ve iş yerinde mutluluk : Çağrı merkezi çalışamları arasında bir araştırma
- Tez No: 952454
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organizasyon Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma, psikolojik güvenlik ile iş yeri mutluluğu (bağlılık, iş memnuniyeti ve işe adanmışlık) arasındaki ilişkide iş zanaatkarlığının aracılık rolünü incelemektedir. Wrzesniewski ve Dutton (2001) tarafından tanımlandığı üzere iş zanaatkarlığı, çalışanların kişisel ihtiyaçlarını karşılamak ve işlerine anlam katmak amacıyla işlerini aktif bir şekilde yeniden şekillendirdiği bir süreçtir ve bu kavram İş Kimliği Teorisi'ne dayanmaktadır. Bu süreç, belirli iş türleriyle sınırlı olmayıp, basitten karmaşığa, özerk olandan olmayan rollere kadar her türlü işte gerçekleşebilir. Çalışma, özellikle iş zanaatkarlığının psikolojik güvenliğe katkısını; hata yapma özgürlüğü, fikir paylaşımı ve kendini gerçekleştirme gibi unsurları içeren bir çerçevede, özellikle çağrı merkezi çalışanları üzerinde ele almaktadır. Araştırma, iş zanaatkarlığının; işin temel“neden”lerini ele alan bilişsel zanaatkarlık, iş rutinlerini değiştirmeyi içeren görev zanaatkarlığı ve kişilerarası etkileşimleri değiştirmeyi kapsayan ilişkisel zanaatkarlık olmak üzere alt boyutlarını incelemektedir. Bulgular, iş zanaatkarlığının her bir boyutunun, psikolojik güvenlik ile iş yeri mutluluğunun çeşitli yönleri (bağlılık, iş memnuniyeti ve işe adanmışlık) arasındaki ilişkiye aracılık ettiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the mediating role of job crafting between psychological safety and workplace happiness, which is defined by engagement, job satisfaction, and commitment. Job crafting, as defined by Wrzesniewski and Dutton (2001), is a process through which employees actively reshape their work to fulfill personal needs and create meaning, a concept rooted in Job Identity Theory. This process is not confined to specific job types and can occur in roles ranging from simple to complex and autonomous to non-autonomous. The study specifically focuses on how job crafting contributes to psychological safety, including feelings of freedom in making mistakes, sharing ideas, and self-realization, particularly among call center employees. The research examines all facets of job crafting; cognitive crafting, which addresses the underlying“why”of work, task crafting, which involves altering job routines, and relational crafting, which involves changing interpersonal interactions. The findings reveal that each dimension of job crafting mediates the relationship between psychological safety and various aspects of workplace happiness, including engagement, job satisfaction, and commitment.