Çalışanların teknolojik hazır bulunuşlukları ve kariyer bağlılıklarının iş-aile çatışması üzerindeki etkisinin incelenmesi
Examining the effect of employees' technological readiness and career commitment on work-family conflict
  1. Tez No: 905060
  2. Yazar: METE SERDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzde gerek bireysel gerekse organizasyonel temelde teknolojiye olan ilgi giderek artmaktadır. Böyle bir ortamda, çalışanların teknolojiye hazır olma durumlarının gerekliliği daha da ön plana çıkmaktadır. Teknolojik hazır bulunuşluk kavramı bireylerin birtakım amaç ve hedefleri elde edebilmek adına yeni teknolojileri kullanma istek ve inançlarını içermekte iken, kariyer bağlılığı; bireyin kendi belirlemiş olduğu kariyerinde çalışmak için sahip olduğu motivasyon şeklinde ifade edilebilir. İş-aile çatışması ise kısaca bireylerin çalışma hayatı ile aile hayatları arasındaki uyuşmazlık olarak dile getirilebilir. Teknolojik hazır bulunuşluk kavramı literatürde yeni araştırılmaya başlanılan bir konudur. Bu nedenle teknolojik hazır bulunuşluk kavramının diğer kavramlarla ilişkisinin incelenmesinin önem arz ettiği düşünülmektedir. Literatür incelendiğinde ise teknolojik hazır bulunuşluk, kariyer bağlılığı ve iş-aile çatışması kavramları arasındaki ilişkiyi doğrudan araştıran bir çalışmaya rastlanılmaması burada bir boşluk olduğuna işaret etmektedir. Buradan hareketle sosyal değişim ilişkileri çerçevesinde çalışanların teknolojik hazır bulunuşlukları ve kariyer bağlılıklarının, iş-aile çatışması üzerindeki etkisinin incelenmesi araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, araştırma problemlerinin test edilebilmesi için 231 çalışandan anket yoluyla toplanan veriler, SPSS 27.0 paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; çalışanların teknolojik hazır bulunuşluk seviyeleri onların iş-aile çatışması düzeylerini anlamlı olarak etkilemezken, kariyer bağlılığı seviyelerindeki artışın onların iş-aile çatışması düzeylerinde azalmaya yol açacağı saptanmıştır. Ayrıca kişilerin teknolojik hazır bulunuşluk seviyeleri arttığında kariyer bağlılığı düzeylerinde de artış olacağı çalışmanın bir diğer önem arz eden bulgusudur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, interest in technology is increasing both on an individual and organizational basis. In such an environment, the necessity of employees' readiness for technology comes to the fore. While the concept of technological readiness includes individuals' desire and belief to use new technologies in order to achieve certain goals and objectives, career commitment; it can be expressed as the individual's motivation to work in their own career. Work-family conflict can be briefly expressed as the incompatibility between individuals' work life and family life. The concept of technological readiness is a subject that has just begun to be researched in the literature. For this reason, it is thought that it is important to examine the relationship between the concept of technological readiness and other concepts. When the literature is examined, the fact that there is no study directly investigating the relationship between the concepts of technological readiness, career commitment and work-family conflict indicates that there is a gap here. Based on this, the main purpose of the research is to examine the effects of employees' technological readiness and career commitment on work-family conflict within the framework of social change relations. For this purpose, the data collected from 231 employees through a survey was analyzed using SPSS 27.0 package programs in order to test the research problems. According to the research results; while employees' technological readiness levels do not affect their work-family conflict levels, it has been determined that an increase in their career commitment levels will lead to a decrease in their work-family conflict levels. In addition, another important finding of the study is that when people's technological readiness levels increase, their career commitment levels will also increase.