Örgütsel adalet ile iş tatmini arasındaki ilişkide duygusal emeğin aracı rolü
The mediating role of emotional labor in the relationship between organizational justice and job satisfaction
- Tez No: 905065
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışanların örgütsel adalet algılamalarının iş tatmini üzerindeki etkisinde duygusal emeğin aracı rolünü incelemektir. Bu amaçla hazırlanan anket formu Google Forms aracılığıyla İstanbul'da hizmet sektöründe çalışmakta olan kişilere gönderilmiştir. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya 217 beyaz yakalı çalışan katılmıştır. Veri analizi SPSS programı ve Hayes Process Macro yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda örgütsel adalet ile iş tatmini arasındaki ilişkide duygusal emeğin kısmi aracı rolü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the partial mediating role of emotional labor in the effect of employees' perceptions of organizational justice on job satisfaction. For this purpose, a survey was prepared and sent to individuals working in the service sector in Istanbul via Google Forms. The convenience sampling method was used in the research. A total of 217 white-collar employees participated in the study. Data analysis was conducted using the SPSS program and the Hayes Process Macro method. The analysis results revealed the partial mediating role of emotional labor in the relationship between organizational justice and job satisfaction.