İnsan kaynakları yönetimi yan haklar politikalarında yeni bir bakış açısı olarak esnek yan haklar uygulamaları
Flexible benefits applications as a new perspective in human resources management benefits policies
  1. Tez No: 905066
  2. Yazar: SİBEL ÖZLEM SEVGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın amacı özel sektördeki beyaz yaka çalışanların İnsan Kaynakları yan haklar stratejilerinde esnek yan haklar ile ilgili düşüncelerini ve deneyimlerini keşfetmektir. Esnek yan haklar çalışana özel seçim imkanı ile ücretlendirme ve yan haklar politikalarında yeni bir bakış açısını temsil etmektedir. Çalışana verilen değerin giderek arttığı günümüz rekabet piyasasında çalışanlar değerlerinin bilindiği şirketlerde çalışmayı tercih ederken, işverenler mutlu çalışanların verimliliği arttıracağı düşüncesi ile esnek yan haklar politikalarında rekabet sağlamayı hedeflemektedir. Bu araştırma, şirketlerinde esnek yan haklar olan beyaz yaka çalışanların, yan haklarını nasıl değerlendirdiklerini ve deneyimlerini anlamaya yönelik keşfedici nitel bir araştırmadır. Araştırmada, yarı yapılandırılmış mülakat sorularından oluşan mülakat veri toplama tekniği kullanılmıştır. Araştırmada esnek yan haklar kavramının katılımcılarda pozitif çağrışımlar oluşturduğu keşfedilmiştir. Mülakatlarda katılımcıların şirketlerindeki esnek yan haklar yapısı hakkında kapsamlı veriler elde edilmiştir. Ayrıca, katılımcıların yaşam döngülerindeki değişimlere esnek planların cevap verdiği sık sık ifade edilmiştir. İşe başlama kararlarında esnek yan haklara verilen değerin anlaşılmasına ilişkin sorularda; esnek planların katılımcıların çoğunda olumlu etkisi olduğu anlaşılmıştır. Yan hak memnuniyeti hususunda ise katılımcılar ifadelerinde“birden fazla seçenek olması”,“seçme özgürlüğü”,“şeffaflık”özelliklerine yer vererek, memnuniyetlerini paylaşmışlardır. Bu değerlendirmeler kapsamında işverenlerin insan kaynakları stratejilerine uygun bir esnek yan haklar planını hayata geçirmelerinin çalışanlara ve şirketlere büyük avantajlar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to discover the thoughts and experiences of white-collar employees in the private sector regarding flexible benefits in Human Resources benefits strategies. Flexible benefits with employee-specific selection possibility, represent a new perspective in compensation and benefits policies. In today's competitive market, employees prefer to work in companies where their values are understood since the value given to employees is increasing drastically. Employers aim to have competitive advantage over flexible benefits policies in line with idea that happy employees will increase productivity. This research is an exploratory qualitative research aimed at understanding how white-collar employees with flexible benefits evaluate their benefits and overall experiences. As for data collection technique, semi-structured interview is implemented in this research. This study discovered that the concept of flexible benefits evokes positive connotations among participants. During the interviews, detailed data were obtained from the participants about the flexible benefits structure in their companies. Additionally, it was frequently mentioned that flexible plans responded to the changes in the participants' life cycles. In questions regarding the value placed on flexible benefits in job decisions, it was understood that flexible plans had a positive impact on most participants. In terms of benefit satisfaction, participants expressed their satisfaction by using phrases such as“having more than one option”,“freedom to choose”, and“transparency”. Based on the participants' evaluations, it is believed that implementing a flexible benefit plan in line with human resources strategies, would provide significant advantages to both employees and companies.