Sağlık çalışanlarında örgütsel adalet ile iş tatmini ve duygusal tükenme arasındaki ilişki
The relationship between organizational justice, job satisfaction and emotional exhaustion in healthcare professionals
- Tez No: 762965
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURULLAH KURUTKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada sağlık çalışanlarının örgütsel adalet algıları ile iş tatmini ve duygusal tükenme düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tipte ve anket yöntemiyle gerçekleşmiştir. Araştırmanın örneklemini Bolu İl sınırları içerisinde bulunan İzzet Baysal Devlet hastanesinde görevli 400 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında 'Demografik Bilgi Formu', 'Örgütsel Adalet Ölçeği', 'Minnesota İş Tatmini Ölçeği' ve 'Duygusal Tükenme Ölçeği' kullanılmıştır. Tüm veriler IBM Statistics 22 versiyon ile çözümlenmiş ve analiz edilmiştir. Sağlık çalışanlarının örgütsel adalet, iş tatmini ve duygusal tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin gücünün ve yönünün ortaya konulmasında Pearson Korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Aynı zamanda değişkenler arasındaki yordama gücünün ortaya konulmasında çoklu ve basit regresyon analizlerinden yararlanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırma bulgularında ise t testi ve tek yönlü varyans (ANOVA) analizinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde örgütsel adalet ile iş tatmini arasında pozitif yönde, örgütsel adalet ile duygusal tükenmişlik ise negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. İş tatmini ile duygusal tükenme arasında da negatif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır. Sonuç olarak sağlık çalışanlarında örgütsel adalet artarken iş tatmini de artmakta, duygusal tükenmişlik ise azalmaktadır. Sağlık çalışanlarında iş tatmini arttıkça duygusal tükenmişlik azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the relationship between health workers' perceptions of organizational justice and their levels of job satisfaction and emotional exhaustion. The research was carried out with relational type and survey method. The sample of the study consists of 400 health workers working in İzzet Baysal State Hospital located in Bolu Province. 'Demographic Information Form', 'Organizational Justice Scale', 'Minnesota Job Satisfaction Scale' and 'Emotional Exhaustion Scale' were used to collect research data. All data were analyzed and analyzed with IBM Statistics version 22. Pearson Correlation analysis was used to reveal the strength and direction of the relationship between organizational justice, job satisfaction and emotional burnout levels of healthcare workers. At the same time, multiple and simple regression analyzes were used to reveal the predictive power between the variables. The t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used in the intergroup comparison findings. When the research findings were examined, a positive relationship was found between organizational justice and job satisfaction, and a negative relationship between emotional burnout. A negative significant relationship was found between job satisfaction and emotional exhaustion. As a result, while organizational justice increases in health workers, job satisfaction increases and emotional burnout decreases. As job satisfaction increases in healthcare workers, emotional burnout decreases.