İşletmelerde yenilikçi iklim ve stratejik esnekliğin, yenilikçi iş davranışı üzerindeki etkileri ve sonuçları
The effects and outcomes of innovation climate and strategic flexibility on innovative work behavior
- Tez No: 905078
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ZEHİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İş dünyasında artan hiper rekabetin yeni bir standart haline gelmesiyle, işletmelerin bu rekabetçi koşullara ayak uydurma ihtiyacı her zaman kritik öneme sahip olmuştur. İşletmelerin başarısı, yönetimin stratejik bakış açısıyla hareket etmesine, teknolojik dönüşümleri yakalayabilmesine ve çalışanlara yenilikçi bir iş ortamı sağlayabilmesine bağlıdır. Bu bağlamda,“yenilikçi iş davranışı”kavramı, çalışanların yeni fikirler ve çözümler üretmeleri ve bu fikirleri uygulamaya geçirmeleri anlamında önemli bir kavramdır. Bu çalışmanın amacı, yenilikçilik iklimi ve stratejik esnekliğin, çalışanların yenilikçi iş davranışları üzerindeki etkilerini ve bu etkilerin örgütsel cevap verebilirlik ve firma performansı üzerinde nasıl bir etki yarattığını incelemektir. Çalışma, Türkiye'nin en yoğun ticari faaliyetlerinin gerçekleştirildiği Marmara Bölgesi'nde yer alan 376 farklı firmadan toplanan 777 verinin analiz edilmesi ile, yenilikçi iş davranışı üzerine önemli ampirik bulgular sunmaktadır. Çalışma sonucunda yenilikçi iklim ve stratejik esnekliğin, yenilikçi iş davranışı üzerinde olumlu etkilerinin olduğu ve yenilikçi iş davranışının; yenilikçi iklim, stratejik esneklik, örgütsel cevap verebilirlik ve firma performansı üzerindeki ilişkilerde kısmi aracılık etkisinin olduğu görülmüştür. İşletmelerin rekabetin getirdiği zorlukları aşabilmesi için, yenilikçi iş davranışlarının teşvik edilmesi ve desteklenmesi stratejik bir öncelik haline gelmelidir.
Özet (Çeviri)
The emergence of hyper-competition as a new standard has always been of critical importance for companies needing to adapt to these competitive conditions. The success of businesses depends on management's strategic approach, the ability to capture technological transformations, and the provision of an innovative work environment for employees. In this context, the concept of 'innovative work behavior' is significant, referring to employees generating new ideas and solutions and implementing these ideas. The aim of this study is to examine the effects of an innovative climate and strategic flexibility on employees' innovative work behaviors, and how these effects influence organizational responsiveness and firm performance. The study, analyzing data from 777 participants across 376 different companies in the Marmara Region of Turkey, where the most intense commercial activities take place, presents significant empirical findings on innovative work behavior. The results indicate that innovative climate and strategic flexibility have positive effects on innovative work behavior and that innovative work behavior partially mediates the relationship between an innovative climate, strategic flexibility, organizational responsiveness, and firm performance. To overcome the challenges brought by competition, encouraging and supporting innovative work behaviors should become a strategic priority for businesses.