Varoluşçuluğun değer merkezli liderliğe etkisinde etik iklimin aracı rolü
The mediating role of ethical climate on the impact of existentialism on value based leadership
  1. Tez No: 825838
  2. Yazar: FATİH YÜZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET SARACEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Liderlik, işletmelerde, tüm organizasyonlarda ve genel olarak toplumda çok önemli bir rol oynar. Örgütsel Performans, İnovasyon ve Değişim, Çalışan Gelişimi ve Bağlılığı, Etik Karar Verme, Stratejik Yönetim ve Vizyon, Paydaş İlişkileri gibi alanlarda liderliğin önemi her geçen gün artmaktadır. Baş döndürücü bir hızla değişimin yaşandığı içinde bulunduğumuz dijital çağda yarına bu değişimi sadece yöneten değil, aynı zamanda bu değişimi yaratan bireyler, devletler ve şirketler kalacaktır. Bu bağlamda insanın kendi varoluşunu anlamlandırması, birey olarak değerler sistemine ve etik değerlere sahip olmasının da önemi her geçen gün artmaktadır. Bireylerin ve kurumların var olmaları, varlıklarını sürdürmeleri mücadelelerini başarmalarının yolu, birey olarak, toplum olarak ve şirket olarak gerçek anlamda var olmaktan, varoluşçu ve özgünlüğün potansiyelinin açığa çıkardığı yaratıcı, yenilikçi değer yaratma süreçlerine stratejik lider olarak başarı göstermekten geçmektedir. Bu çalışmada Varoluşçuluğun Değer Merkezli Liderliğe Etkisinde Etik İklimin Aracı Rolü incelenmiş olup, araştırmada İstanbul merkezli halka açık şirketlerde çalışan 420 yönetici ile anket çalışması neticesinde elde edilen verilerle Yapısal Eşitlik Modellemesi ile hipotez testleri test edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Varoluşçuluğun Değer Merkezli Liderliğe Etkisinde Etik İklimin Kısmi Aracı Etkisinin olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte diğer hipotez test sonuçlarında da teorik olarak anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Leadership plays a crucial role in businesses, all organizations, and society in general. The importance of leadership is increasing day by day in areas such as Organizational Performance, Innovation and Change, Employee Development and Engagement, Ethical Decision Making, Strategic Management and Vision, Stakeholder Relations. In today's digital age, where change is experienced at a dizzying pace, tomorrow will be individuals, states and companies that not only manage this change, but also create this change. In this context, the importance of making sense of one's own existence, having a system of values and ethical values as an individual is increasing day by day. The way for individuals and institutions to survive, to survive and to succeed in their struggle is to exist as an individual, as a society and as a company, and to be successful as a strategic leader in creative and innovative value creation processes that reveal the potential of existentialism and originality. In this study, the Mediator Role of Ethical Climate in the Effect of Existentialism on Value-Based Leadership was examined, and hypothesis tests were tested with Structural Equation Modelling with the data obtained as a result of the survey with 420 managers working in publicly traded companies founded in Istanbul. According to the results of the research, it was found that the Ethical Climate has a Partial Mediating Effect on the Effect of Existentialism on Value-Based Leadership. In addition to this, theoretically significant results were obtained in other hypothesis test results.