Maktûl Kara Ahmed Paşa'nın siyasi ve idari kariyeri
Political and administrative career of Maktûl Kara Ahmed Pasha
  1. Tez No: 905096
  2. Yazar: EDA ÖNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez, XVI. Yüzyıl'da Osmanlı İmparatorluğu'na uzun süre hizmet etmiş bir devlet adamı olan Kara Ahmed Paşa'nın yaşamını ve kariyerini incelemektedir. Kara Ahmed Paşa, siyasi-askeri bürokrasinin birçok basamağında Osmanlı İmparatorluğu'na hizmet etmiş, Rüstem Paşa'nın azlinden sonra ise veziriazamlık makamına getirilmiştir. Bu görevi icra ederken aniden azli ve idamı, Osmanlı tarihinin tartışmalı hususlarından biridir. Bu çalışmada Kara Ahmed Paşa'nın siyasi kariyerinin aşamaları Kanuni Sultan Süleyman döneminin gelişmeleri merkezinde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the life and career of Kara Ahmed Pasha, a statesman who served the Ottoman Empire for an extended period during the 16th century. Kara Ahmed Pasha contributed to the Ottoman political-military bureaucracy at various levels and was appointed grand vizier following Rüstem Pasha's dismissal. His sudden dismissal and execution while in office is one of the contentious issues in Ottoman history. This study will evaluate the stages of Kara Ahmed Pasha's political career within the context of the developments during the reign of Sultan Suleiman the Magnificent.