Otojen periodontal ligament greftlerinin klas II furkasyon defektlerindeki periodontal rejenerasyon üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluating the periodontal regenerative effects of autogenous periodontal ligament grafts placed in class II furcation defects
  1. Tez No: 90512
  2. Yazar: ANIL AKBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
-107- ÖZET Son yıllarda furkasyon defektlerinin tedavilerinde periodontal rejenerasyon amacıyla çeşitli bariyer membran ve greft materyallerinin ayn ayn ya da kombine kullanımıyla başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Günümüzde kültüre edilmiş PDL hücrelerinin in vivo reimplantasyonlan sonucunda periodontal doku sentez edebilecekleri gösterilmiştir. Çalışmamızda anatomik yapı nedeniyle tedavi girişimlerindeki başannın sınırlı kaldığı klas II furkasyon defektlerine uygulanan otojen PDL greftlerinin rejenerasyona olan etkilerinin altı aylık bir dönemde klinik ve açık klinik ölçümlerle değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Toplam 20 mandibular molar klas II furkasyon defektinin dahil edildiği klinik çalışmada, deney bölgelerine üçüncü büyükazılardan elde edilen otojen PDL greftinin yerleştirilmesinin ardından flepler kuronale kaydırılmış, kontrol bölgelerinde ise sadece kuronale flep prosedürü uygulanmıştır. Klinik ölçüm değerleri başlangıç, 3. ve 6. aylarda; açık klinik ölçümler ise başlangıç ve postoperatif 6. aylarda yapılan reentrylerle elde edilmişlerdir. Altıncı ayda her iki grupta vertikal derinlikte aynı düzeyde azalma ve aynı miktarda ataşman kazancı gözlenmiştir. Yine aynı dönemde yapılan-108- reentry işlemi ile, her iki grupta da vertikal, horizontal, hacimsel dolumlarda ve kret seviyesindeki değişimlerde benzer sonuçlar alınmıştır. PDL greftinin yumuşak doku cevabını incelemek amacıyla reentry sırasında alınan biopsiler histopatolojik olarak değerlendirildiğinde ise; her iki grupta hafif düzeyde iltihabi hücre infiltrasyonu olduğu saptanmış; ayrıca kalsifıye dokuya da rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
-109- SUMMARY In recent years, successful results have been obtained by using various barrier membranes and graft materials together or separately in the treatment of furcation defects so as to gain periodontal regeneration. Today it has been shown that cultured PDL cells can produce new periodontal tissue when replanted in vivo. In this study, our aim was to evaluate the regenerative effects of autogenous PDL grafts placed in class II furcation defects with clinical and open clinical measurements in a 6 month period, considering the limited success of numerous treatment attempts mainly related to the anatomical structure. Totally, 20 mandibular molar class II furcation defects were included in this clinical study. While in experimental defects, flaps were coronally positioned following placing autogenous PDL grafts that were obtained from third molars; in control defects only coronally flap procedure is applied. Clinical measurements were obtained at baseline and after 3 and 6 months postoperatively. Open clinical measurements were acquired at initial surgery and at reentry after 6 months. It was observed that the amount of mean vertical probing depth reduction and gain of clinical attachment were the same in both groups after 6-no- months. Also similar results were obtained for vertical fill, horizontal fill, volumetric fill and alveoler crest change at the reentry evaluation. Biopsies were taken at reentry and evaluated histopathologically in order to examine soft tissue response of PDL graft. Inflammatory cell infiltration was observed at low levels in both groups. In addition, calcified tissue was also seen.