The role of absorptive capacity on the effects of foreign direct investment on income inequality and productivity
Özümseme kapasitesinin doğrudan yabancı yatırımın gelir eşitsizliği ve verimlilik üzerine etkilerindeki rolü
- Tez No: 905120
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ERDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, doğrudan yabancı yatırım (DYY) girişlerinin gelir dağılımı eşitsizliği ve verimlilik artışı üzerindeki etkilerini, özümseme kapasitesinin rolü ile birlikte incelemektedir. Geleneksel teoriler, DYY'ın eşitsizliği azaltma ve verimliliği artırma yoluyla gelişmekte olan ekonomilerde olumlu sonuçlar doğurduğunu öne sürerken, bu ilişkilere dair ampirik kanıtlar kesin değildir. Bu farklılıklar, gelir eşitsizliği veya verimlilik artışının DYY girişlerine verdiği farklı tepkilerden kaynaklanabilir ve alıcı ülkelerin özümseme kapasitesi gibi kendilerine özgü ayırt edici özellikleri ile açıklanabilir. Bu çalışma, DYY-eşitsizlik ve DYY-verimlilik ilişkilerinde dağılımsal heterojenliği detaylı bir şekilde incelemek için, denetimsiz model tabanlı kümeleme tekniği olan sonlu karışım modelini (SKM) kullanarak farklı bir ampirik yaklaşım sunmaktadır. Ardından, çalışma DYY'ın eşitsizlik ve verimlilik artışındaki heterojen etkileri üzerinde koşullu bir faktör olarak özümseme kapasitesinin rolünü araştırmaktadır. Bu amaçla, 26 gelişmekte olan ülkenin panel verileri kullanılarak ülke bazlı bir özümseme kapasitesi endeksi oluşturulmuştur. DYY-eşitsizlik ilişkisine odaklanan ilk bölüm, DYY'ın üç kümede farklı etkilerini ortaya koymaktadır. DYY-verimlilik ilişkisine odaklanan ikinci bölüm ise, iki küme üzerinden farklı etkileri tanımlamaktadır. Spesifik olarak, bulgularımız DYY'ın bir kümede gelir eşitsizliğini iyileştirdiğini, başka bir kümede anlamlı bir etki göstermediğini ve üçüncü kümede ise kötüleştirdiğini ortaya koymaktadır. Ek olarak, özellikle nitelikli beşeri sermaye açısından özümseme kapasitesi yüksek olan ülkelerin DYY'ın gelir dağılımı üzerindeki olumsuz etkilerini azaltma konusunda daha avantajlı konumda olduğu tespit edilmiştir. DYY'ın verimlilik üzerindeki etkisi ile ilgili olarak ise, sonuçlarımız DYY'ın bir kümede verimlilik artışı üzerinde olumsuz, diğer kümede olumlu bir etkisine işaret etmektedir. Ek olarak, nitelikli beşeri sermaye, güçlü kurumlar, gelişmiş finansal ve altyapı gelişimine sahip olan yüksek özümseme kapasiteli ülkelerin, verimlilik artışı üzerinde olumlu DYY etkileri deneyimleme olasılıkları daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the impacts of foreign direct investment (FDI) inflows on income inequality and productivity growth, emphasizing the role of absorptive capacity. While traditional theories posit that FDI yields favorable outcomes in developing economies by mitigating inequality and enhancing productivity, empirical evidence regarding these relationships is inconclusive. Such disparities may stem from varying responses of income inequality or productivity growth to FDI inflows, attributable to unique characteristics such as absorptive capacity of recipient nations. In order to scrutinize the distributional heterogeneity in FDI-inequality and FDI-productivity associations, this study employs a distinctive empirical approach by utilizing a finite mixture model (FMM) as an unsupervised model-based clustering technique. Then, the study investigates the role of absorptive capacity as a conditioning factor on the heterogeneous effects of FDI on inequality and productivity growth. For this purpose, a country-wise absorptive capacity index is constructed using panel data from 26 developing countries. The first chapter, focusing on FDI-inequality, reveals divergent effects of FDI across three clusters. Meanwhile, the second chapter, centered on FDI-productivity, identifies disparate effects across two clusters. Specifically, our findings indicate that FDI contributes to income inequality improvement in one cluster, exhibits no significant impact in another, and exacerbates it in the third cluster. Moreover, nations with high absorptive capacity, particularly in terms of quality human capital, are better positioned to alleviate the adverse effects of FDI on income distribution. Regarding the productivity impact of FDI, our results indicate a negative effect on productivity growth in one cluster, but a positive effect in the other. Furthermore, countries with high absorptive capacity, characterized by quality human capital, robust institutions, and advanced financial and infrastructural development, are more likely to experience positive FDI effects on productivity growth.