Türkiye'de çocuk işçiliği ve mücadele stratejileri
Child labor in Turkey and strategies for combating it
- Tez No: 905125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ENES KAYAGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çocuklar hem psikolojik hem sosyal hem de fiziki açıdan gelişimlerini tamamlamamış kendilerini savunma ve kendileri adına doğru kararı verme iradesinden yoksun canlılardır. Çocukları kendi iradelerinin dışında çalışma yaşamının içine sokmak onların eğitim hayatından kopmalarına ve sosyal bir birey olarak kendini geliştirme fırsatından yoksun kalmalarına neden olmaktadır. Bu bağlamda çocukların kendi iradeleri olmadan eğitim hayatlarından koparılmasına ve taşımaya hazır olmadıkları bir yükün altına girmelerine engel olmak adına bu konuya değinmek ve bu noktada sosyal bir farkındalık oluşturmak hayati derecede önem taşımaktadır. Hem dünyada hem Türkiye'de çocuk işçiliği sorunu yıllardan beri varlığını devam ettirmektedir. Ulusal ve uluslararası düzeyde çıkarılan birçok yasaya rağmen bu sorunun giderilmesi ile ilgili ciddi bir yol kat edilememiştir. Başta ILO olmak üzere birçok uluslararası kurum ve kuruluş çocuk işçiliği ile alakalı sosyal bir farkındalık oluşturmaya çalışsa da gerekli önlemler alınamamıştır. Çocuk işçiliğinin 182 sayılı ILO sözleşmesinde bahsi geçen en kötü biçimlerine son verilmesi ve daha sonra da tamamen ortadan kaldırılması adına düzenlemeler yapmak yeterli olmamıştır. Bu konuda kararlı bir mücadele tavrının ortaya konulması, büyük bir titizlikle denetimlerin yapılarak yasalarda belirtilen cezaların uygulanması şarttır. Bu çalışmada çocuk işçiliği sorunu hem dünyada hem Türkiye'de genel yönleri ile birlikte ele alınıp analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra bu sorunun neden çözülemediği, bu konuda neden bir mesafe kat edilemediği, hükümetlerin işverenlerin ve halkın bu konuya karşı nasıl bir perspektiften baktığı nedenleri ile birlikte açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Children are creatures who have not completed their psychological, social and physical development and lack the will to defend themselves and make the right decision for themselves. Putting children into working life against their will causes them to be detached from education life and deprived of the opportunity to develop themselves as a social individual. That is why it is of vital importance to address this issue and to raise social awareness at this point in order to prevent children from being separated from their educational lives against their will and placing a burden on their shoulders that they are not ready to carry. The problem of child labor has continued to exist for years both in the world and in Turkey. Despite many laws enacted at national and international levels, no serious progress has been made in solving this problem. Although many international institutions and organizations, especially the ILO, have tried to raise social awareness about child labor, the necessary precautions have not been taken. In order to put an end to the worst forms of child labor mentioned in ILO Convention No. 182 and then completely eliminate them, it is not enough to just make laws; it is necessary to take a determined fight against this issue, to carry out inspections with great care and to impose the penalties specified in the law. In this study, the problem of child labor is discussed and analyzed with its general aspects both in the world and in Turkey. In addition, the reasons why this problem has not been solved, why no progress has been made on this issue, and the perspective of the government, employers and the public on this issue are explained.