Kistik fibrozis hastalığı olan çocuklarda rüzgargülü ile yapılan nefes egzersizinin yaşam kalitesine etkisi
The effect of breathing exercise with pinwheel on the quality of life in children with cystic fibrosis disease
- Tez No: 905147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİCE EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Kistik fibrozis (KF) hastalığının tedavisinde etkili ve düzenli nefes egzersizi yapılması oldukça önemlidir. Bu araştırmada, kistik fibrozis (KF) hastalığı olan çocuklarda rüzgârgülü ile yapılan nefes egzersizinin yaşam kalitesine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Kistik Fibrozis Tanı ve Tedavi Merkezi'nde Aralık 2023 - Mayıs 2024 tarihleri arasında araştırma kriterlerine uyan ve ebeveynlerinden onam alınan 70 çocuk oluşturmuştur. Araştırma ön - son test, kontrol gruplu bir tasarımdır. Araştırma verileri, Çocuğun Sağlık Durumunu Tanılama Formu, Nefes Egzersizi Yapma ve İzlem Formu, Rüzgârgülü ile Nefes Egzersizi Uygulama Rehberi ve Yeniden Düzenlenmiş Kistik Fibrozis Anketi (CFQ-R) ile toplanmıştır. Verilerin analizi sonucunda; ön testte katılımcı çocukların kalp atım hızı, oksijen satürasyonu (SpO2), solunum fonksiyon testi (SFT) ve solunum hızı ortalamaları referans değer aralığındadır. Ancak, araştırma grubundaki çocukların solunum hızı son testte kontrol grubundan daha yüksektir. Araştırma grubundaki çocukların çoğunluğu 3 ay boyunca bazen nefes egzersizi yapmıştır. Araştırma grubunun son test CFQ-R yaşam kalitesi anketinin vücut algısı puan ortalamaları kontrol grubundan daha yüksektir. Solunum, sindirim bulguları, duygusal, sosyal işlevsellik, yeme durumu ve tedavi yükü puan ortalamaları, araştırma ve kontrol grubunda aynıdır. Bu sonuçlara göre nefes egzersizinde rüzgârgülü kullanılması az da olsa araştırma grubundaki çocukların yaşam kalitesini artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Effective and regular breathing exercises are very important in the treatment of cystic fibrosis (CF). In this study, the effect of pinwheel breathing exercise on quality of life in children with cystic fibrosis (CF) was examined. The sample of the study consisted of 70 children who met the research criteria and whose parents' consent was obtained between December 2023 and May 2024 at the Cystic Fibrosis Diagnosis and Treatment Center of Marmara University Pendik Training and Research Hospital. The research is a pretest-posttest, control group design. The research data were collected using the Child Health Status Diagnosis Form, Breathing Exercise Practice and Follow-Up Form, Pinwheel Breathing Exercise Practice Guide, and the Revised Cystic Fibrosis Questionnaire (CFQ-R). As a result of the analysis of the data; the mean heart rate, oxygen saturation (SpO2), pulmonary function test (PFT) and respiratory rate of the participant children in the pretest were within the reference value range. However, the respiratory rate of the children in the research group was higher than that of the control group in the posttest. The majority of the children in the research group sometimes practiced breathing exercises for 3 months. The mean body perception scores of the posttest CFQ-R quality of life questionnaire of the research group were higher than those of the control group. The mean scores of respiratory, digestive symptoms, emotional, social functioning, eating status and treatment burden were the same in the research and control groups. According to these results, the use of pinwheel in breathing exercise improved the quality of life of the children in the research group, albeit slightly.