Reaktif havayolu disfonksiyon sendromu olan çocuklarda inhalasyon anesteziklerinin solunum mekaniklerine etkileri
Effects of volatile anesthetic agents on respiratory mechanics in children with reactive airway dysfunction syndrome
  1. Tez No: 445313
  2. Yazar: BURAK ERKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİŞ ALTINDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamız etik kurul onayı alındıktran sonra genel anestezi altında elektif alt üriner sistem cerrahisi (elektif ingüinal herni onarımı, inmemiş testis ameliyatı, orşiopeksi, sünnet gibi) geçiren 1-6 yaş grubu, ASA I-II, toplam 80 çocuk hastada, prospektif ve randomize yapıldı. Yakın zamanda geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonu, çocukta veya ailede astım öyküsü, intertisyel akciğer hastalığı, bronşiektazi, kistik fibrozis, sık tekrarlayan akciğer enfeksiyonu öyküsü, yakın zamanda geçirilmiş alt solunum yolu enfeksiyonu, anne veya babada sigara kullanımı olan çocuklar reaktif havayolu disfonksiyon sendromu olan çocuklar olarak kabul edildi. Pik inspiratuar basınç, plato basıncı, dinamik kompliyans, havayolu direnci 1, 3, 6, 10, 15, 20, 30, 40, 60, 90, 120. Dakikalarda kaydedilerek karşılaştırıldı. 120 dakika üzerinde olan cerrahiler çalışma dışında bırakıldı. Sonuç olarak; sevofluran ve desfluranın solunum mekanikleri üzerine olan etkilerini incelediğimiz bu çalışmada hastaların tümünde, zaman içerisinde her iki inhalasyon ajanı ile PİP ve Pplato değerlerinin arttığı, kompliyans ve havayolu direncinin ise azaldığı görülmüştür. Ancak, desfluranın RADS (+) olan hastalarda PIP ve plato basıncında olmayanlara kıyasla daha fazla artışa neden olduğu ve postoperatif solunumsal komplikasyonların daha fazla görüldüğü göz önüne alındındığında, daha geniş serilerde irdelemenin yararlı olduğu düşüncesi ile birlikte; reaktif havayolu disfonksiyon sendromu olan çocuklarda genel anestezi uygulamalarında sevofluranın daha uygun olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Our study, after confirmed by ethic comitte, has been done prospectively and randomizely for 1-6 age group, ASA I-II, total number of 80 children patients who have undergone elective lower urinary system surgical operation(such as inguinal hernia repairing, orschyopexy,circumcision, criptorschism operation) under general anesthesia.The patient children who have upper respiratory tractus infection undergone recently , the history of asthma of children or whole family, interstiel lund disease,bronschectazy, cistic fibrozis,the history of lung infection, repeating frequently, lower respiratory tractus infection undergone recently and whose father or mother uses cigarette, are admitted as the children who have reactive respiratory tractus disfunction syndrome Peak inspratuar pressure , plato pressure, dynamic complians , airway rezistance, are compared by saving at 1, 3, 6, 10,15, 20 , 30, 40, 60, 90, 120. Minutes.The surgical operations which are over 120 minutes have been aparted from the study. As a result; this study in which we have resarched the effect on respyratory mechanisms of sevofluran and desfluran , for all of patients, incerasing of PIP and Pplato values, decreasing of complians and tractus rezistance of the lungs of the patients by both of inhale agents have been determined. But, when resulting in more increasing of PIP and plato pressure of the RADS (+) patients compared with the other patients who havent same problem and postop complications seen more of desfluran are paied attention, by the though of examine is useful in larger series ; we think that sevofluran is more appropriate for general anesthesia applications of the children who have reactive respiratory tractus disfunction syndrome