Max Weber ve Werner Sombart açısından kapitalist zihniyetin kaynakları
The sources of the capitalist mentality according to Max Weber and Werner Sombart
  1. Tez No: 905146
  2. Yazar: MEHMET ONUR TETİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL İBRAHİM KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kapitalizm salt ekonomik sistem olmanın ötesinde insanı ve insan yaşamının tüm alanlarını etkileyen kapsamlı bir sistemdir. Kapsamlı olmasının nedeni ise öncelikle insanı özne olarak şekillendirmesi yatmaktadır bundan dolayı Kapitalist Sistemi anlamlandırabilmek için onun zihinsel altyapısını görebilmek şarttır. Max Weber ve Werner Sombart yaptıkları tahliller ile çağlarının ötesine uzanacak şekilde bu altyapıyı açıklamaya; öncesi, sonrası ve değişim yönüyle değerlendirmeye çalışmaktadırlar. Tezimiz bu iki bilim insanının düşüncelerini ele alarak Kapitalizmin zihinsel köklerine dair düşünceleri incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Beyond being a purely economic system, capitalism is a comprehensive system that affects people and all areas of human life. The reason why it is comprehensive is that it primarily shapes humans as subjects. Therefore, in order to make sense of the Capitalist System, it is necessary to see its mental infrastructure. Max Weber and Werner Sombart explain this infrastructure in a way that extends beyond their time with their analyses; they try to evaluate before, after and in terms of change. Our thesis examines the thoughts of these two scientists on the mental roots of Capitalism.