Türk Ceza Kanunu'nda çok failli suçlar
Multi-perpetrator offences in the Turkish Criminal Code
  1. Tez No: 905178
  2. Yazar: GÖZDE İBİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM SÖZÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
“Türk Ceza Kanunu'nda Çok Failli Suçlar”başlıklı bu çalışmada çok failli suç terminolojisi, kapsamı, tasnifi ile hüküm ve sonuçları Türk Ceza Kanunu'nda yer alan çok failli suçlar belirli bir sistematik çerçevesinde analitik olarak incelenmiştir. Bu kapsamda öncelikle çok failli suçlar kavramsal olarak incelenmiş ve doktrindeki terimler karşılaştırılmış ve benzer kavramlardan ayrımı ortaya konmuştur. Bunlar ayrım yapılırken Alman ceza hukuku doktrinindeki terminoloji ve ayrımlara değinilmiştir. Ayrıca bu görüşler ile Türk ceza hukuku doktrinindeki görüşler ile karşılaştırılmıştır. Çok failli suçlar kavramının terminolojik olarak Alman ceza hukuku doktrini açısından farklı olarak ele alınması sebebi ile ayrı bir şekilde tarihsel gelişimine yer verilmiştir. Daha sonra çok failli suçların hukuki niteliği ortaya konmuş ve çok failli suçların sınıflandırılması yapılmıştır. Son olarak ise çok failli suçlarda suça katılanların ne şekilde cezalandırılacağına suç sistematiği çerçevesinde cevap aranmıştır. Çok failli suçlar teriminin tanımı, belirleyici özellikleri, tasnifi ve hukuki sonuçları çalışmanın başlıca tartışmalı kısımlarını oluşturmaktadır. Özellikle 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda ve Alman Ceza Kanunu özel hükümlerde düzenlenen münferit suç tiplerinin de çok failli olup olmadığı, çok failli ise hangi tür çok failli bir suç olduğu saptanmaya çalışılmış ve suça katılanların hukuki sorumluluğunun nasıl belirleneceği doktrinler karşılaştırılarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study titled“Multi-Perpetrator Offences in the Turkish Criminal Code”, the terminology, scope, classification, provisions and consequences of multiple perpetrator offences in the Turkish Criminal Code are analytically examined within a certain systematic framework. In this context, at the beginning multi-perpetrator offences are analysed conceptually and the terms in the doctrine are compared and their distinction from similar concepts is revealed. While making these distinctions, the terminology and distinctions in the German criminal law doctrine are mentioned. In addition, these views are compared with the views in the Turkish criminal law doctrine. Because of the concept of multi-perpetrator offences have terminologically differences from the German criminal law doctrine, its historical development is given separately. Afterwards, the legal nature of multi-perpetrator offences are presented and the classification of multi-perpetrator offences are made. Finally, an answer is sought within the framework of the criminal systematic on how to punish the participants of the crime in multi-perpetrator offences. The definition, determinative features, classification and legal consequences of the term multi-perpetrator offences constitute the main controversial parts of the study. In particular, it has been tried to determine whether the individual crime types regulated in the Turkish Criminal Code No. 5237 and the special provisions of the German Criminal Code are also multi-perpetrator offences, and if so, which type of multi-perpetrator offences are they, and how to determine the legal responsibility of the participants of the crime has been explained by comparing the doctrines.