2-7 yaş arası kendi yaşına uygun dil gelişimi göstermeyen ve gösteren çocukların alıcı ve ifade edici dil becerilerinin cinsiyet ve yaş bağlamında incelenmesi
Studying the receptive and expressive language skills of children between the ages of 2-7, who do or do not show language development appropriate to their age, in the context of gender and age
- Tez No: 905179
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, 2-7 yaş arası kendi yaşına uygun dil gelişimi göstermeyen ve gösteren çocuklar alıcı ve ifade edici dil becerileri cinsiyet ve yaş bağlamında incelenmiştir. Çalışmanın örneklemi kendi yaşına uygun dil gelişimi göstermeyen çalışma grubu (n=52) ve kendi yaşına uygun dil gelişimi gösteren kontrol grubu (n=52) olarak toplam 104 çocuktan oluşmaktadır. Dâhil edilme kriterlerini karşılayan çocuklara TEDİL testi kullanılarak değerlendirme yapılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 25.0 programı ile yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Alıcı Dil Ham Puanı, Alıcı Dil Standart Puanı, Yüzdelik Dilim, Bozukluk Derecesi, Eşdeğer Yaş ve Gerçek Yaş ile Eşdeğer Yaş arasındaki fark skoru açısından çalışma ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Yaş ve cinsiyet bağlamında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Sonuç, araştırmanın amacı doğrultusunda hipotez soruları sorgulanmış ve amacına hizmet eden cevaplar alınmıştır. Gelecekteki çalışmalar; çeşitli sosyoekonomik arka planlardan gelen çocukları içermeli, teknolojinin etkisini incelemeli ve dil gelişimi ile bunların bağlantıları araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the receptive and expressive language skills of children between the ages of 2-7 who did not show language development appropriate to their age and the ones who did, were examined in the terms of gender and age. The sample of the study consists of a total of 104 children, as the study group (n=52) who did not show language development appropriate to their age and the control group (n=52) who showed language development appropriate to their age. Children who met the inclusion criteria were evaluated by using the TEDIL test. Mann Whitney U Test was used for comparisons between groups. Data analysis was done with SPSS 25.0 program. According to the results, statistically significant differences were found between the study and control groups in terms of Receptive Language Score, Receptive Language Standard Score, Percentile, Degree of Impairment, Equivalent Age and the difference score between Actual Age and Equivalent Age. Statistically significant differences were also found between groups in terms of age and gender. As a result, hypothesis questions were questioned in line with the purpose of the research and answers which served the purpose were received. Future studies must include children from a variety of socioeconomic backgrounds, look into the impact of technology, and investigate their correlates of language development.