Vergi hukukunda pişmanlık kurumları
Regret institutions in tax law
- Tez No: 905180
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ATEŞ OKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hukuk sistemi, kuralının ihlal edilmesine karşı bir takım yaptırımlar düzenleyerek işleyişi muhafaza etmektedir. Buna karşın, yaptırım uygulamanın da hukuk sitemi için bir maliyeti bulunmaktadır. Pişmanlık ise hukuk sisteminde ihlalin olumsuz etkilerinin ortadan daha az maliyet ile kaldırılması bakımından önem verilen bir hukuki kurum halini almıştır. Mali hukukun bir parçasını oluşturan vergi hukuku da pişmanlığa önem atfeden hukuk kuralları arasında yerini almıştır. Suç ve cezalandırmaya yönelik kurallar bütünü olan ceza hukuku pişmanlık kavramının da en sık dikkate alındığı hukuk alanıdır. Bu sebeple, vergi hukukunda yapılan pişmanlık düzenlemeleri ceza hukukundaki temel anlam ve kapsamları ile değerlendirilmiştir. Buna karşın, farklı hukuk alanlarının amaçları ve hukuken korunan değerlerin farklı olması sebebi ile birbiri ile aynı kıstasları paylaşmayan hukuk kuralları meydana gelmiştir. Vergi hukukunda pişmanlık kurumları da kendine özgü kurumlar olup hukuken korunan değerin muhafaza edilmesi için gayret göstermektedir. Bu kapsamda, ceza hukukunun kavramı olan etkin pişmanlık kavramı ile vergi hukukunda yer alan pişmanlık kurumları mahiyeti itibariyle karşılaştırılarak vergi hukuku pişmanlık kurumlarını kendine özgü olma vasfı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The legal system maintains its functioning by organising some sanctions against the violation of its rules. However, imposing sanctions also has a cost for the legal system. Regret has become an important legal institution in the legal system in terms of eliminating the negative effects of the violation with less cost. Tax law, which constitutes a part of financial law, has also taken its place among the legal rules that attribute importance to remorse. Criminal law, which is a set of rules for crime and punishment, is the area of law where the concept of remorse is most frequently taken into consideration. For this reason, the regret regulations in tax law have been evaluated with their basic meaning and scope in criminal law. On the other hand, due to the different objectives of different areas of law and the different values protected by law, legal rules that do not share the same criteria with each other have emerged. The regret institutions in tax law are also unique institutions and endeavour to preserve the legally protected value. In this context, the concept of effective regret, which is the concept of criminal law, and the regret institutions in tax law are compared in terms of their nature and the specificity of the tax law regret institutions is evaluated.