Stent imalatı ve plazma nitrürlenmiş stent ve malzemesinin mekanik ve krozif özelliklerinin incelenmesi
Stent manufacturing and investigation of the mechanical and corrosive properties of plasma nitridizated stent and material
- Tez No: 166601
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT TRABZON
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
STENT İMALATI VE PLAZMA NITRÜRLENMİŞ STENT VE MALZEMESİNİN MEKANİK VE KOROZİF ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ ÖZET Stent imalatında en sık kullanılan malzemeler 316L, nitinol, tantalyum ve kobalt alaşımlarıdır. Koroner stent imalatında ise özellikle 316L kullanılmaktadır. Tantalyum, martenzitik nitinol, platin, titanyum alaşımları gibi malzemelerin balonla genişletilen koroner stentlere sağladığı mekanik özellikler istenilen seviyede olmamaktadır. Paslanmaz çelikler arasında sahip olduğu yüksek korozyon dayanımı, yüksek süneklik ve düşük akma dayanımı gibi özellikleriyle 316L stent imalatına daha uygun bir malzemedir. Ayrıca 316L ostenitik paslanmaz çeliğinin işlenmesinin kolay olması, düşük elastik geri çökme göstermesi (%2-%3) ve kan uyumunun çok iyi olması stent imalatı için uygun olmasını sağlar. Günümüzde stentlerin şekillendirilmesinde kullanılan başlıca yöntemler lazer kesim, tel örme, kimyasal veya fotokimyasal aşındırma ve lazer kaynak yöntemleridir. Koroner stentlerin şekillendirilmesinde ise en yaygın kullanılan yöntem lazer kesimdir. Lazer sayesinde stentlerin hassas ölçülerle ve yüksek hızla kesilmeleri sağlanır. Lazer kesim sırasında ısı tesiri altoda kalarak mikroyapısı değişen ve nispeten kırılganlaşan stent malzemesinin yeniden sünek hale getirilmesi için stentler tavlanır. Stentlere tavlama öncesi asitle dağlama işlemi uygulanarak lazer kesim sırasında yüzeylerde oluşan oksitler temizlenir. Tavlama işlemi sonrasında stentlere elektrokimyasal parlatma işlemi uygulanır. Elektrokimyasal parlatma işleminde yüzey pürüzlülüğü azaltılır ve yüzeyde kromca zengin bir katman oluşturulur. Ardından korozif biyolojik ortamlarda 316L stentlerin oksitlenmesini engellemek için pasivasyon işlemi uygulanır. Stentin geometrisini, malzemesini, uygulanan ısıl ve yüzey işlemlerini belirlerken hedef; imal edilen stentin istenilen özelliklere sahip olmasını sağlamaktır. Bunlar mekanik, metalurjik ve biyouyumluluk için gerekli özelliklerdir. Plazma nitrürleme sayesinde, optimum özelliklere sahip stentin imal edilebileceğini düşünmekteyiz. Ayrıca, plazma nitrürleme tekniği kullanılarak, stent geometrisi ve imalat aşamaları değiştirilmeden farklı lezyonlar için istenen özellikler stente kazandırılabilir. Çeşitli parametrelerde plazma nitrürlenmiş stentler kullanarak yaptığımız esneklik ve radyal dayarımı deneyleri sonucunda, 400-450 °C, 5-10% azot oram ve 30-60 dakika parametrelerinin optimum stent özelliklerini elde etmek için kullamlabileceğini belirledik. Yaptığımız korozyon deneyleri ise CrN oluşumuna yol açan parametreler kullanılmadığı sürece plazma nitrürleme işleminin 316L malzemenin korozyon dayanımım arttırdığım gösterdi. xı
Özet (Çeviri)
STENT MANUFACTURING AND INVESTIGATION OF THE MECHANICAL AND CORROSIVE PROPERTIES OF PLASMA NITRTDIZATED STENT AND STENT MATERIAL SUMMARY The most common stent materials are 316L, nitinol, tantalium and cobalt alloys. The material especially used for the coroner stent production is 316L. The mechanical properties provided by the materials such as tantalim, martensitic nitinol, platinium, titanium alloys are not sufficient for the balloon expandable coroner stents. 316L is prefered for coroner stents due to its properties such as high corrosion resistance, high ductility and low yielding strength. Also, easy processing, low elastic recoil (%2-%3) and good hemocompatibility of 316L austenitic stainless steel makes it an appropriate material for coroner stent production. Common techniques used for stent production are laser cutting, wire knitting, chemical or photochemical lithography and laser welding. Laser cutting is the most common technique used in coroner stent production. Stents are cut precisely and rapidly by laser. To re-soften the stents which becomes brittle by the microstructural reactions due to heat effects during laser cutting, annealing is applied. The oxides that forms during laser cutting are cleaned by pickling prior to annealing. Stents are subjected to electropolishing after annealing. Surface roughness is reduced and a chromium rich layer is formed on the surface during the electropolishing. After that, stents are subjected to pasivation to prevent oxidation in the corrosive biological environments. The object while determining the materials, heat treatments and surface treatments used in the stent manufacturing is to provide the desired properties to the stent. Those are the mechanical, metallurgical and biocompatibility properties. We think that the stent with the optimum properties can be manufactured by the plasma nitridization. Also, by using the plasma nitridization, properties required for different lesions can be provided to the stent without changing the stent geometry and production steps. As the results of the flexibility and radial strength tests with the plazma nitrided stents, we concluded that the parameters 400-450 °C, 5-10% nitrogen ratio and 30-60 minutescan be used to obtain the optimum mechanical stent properties. The corrosion tests which we performed on the plazma nitrided 316L plates showed that the corrosion resistance of 316L is increased by plazma nitridation, as long as the parameters are carefully choosen to avoid CrN formation in the structure.. xn