Automatic calculation of probability of kill in arena fragmentation test using high speed visual sequences
Arena parçalanma testinde yüksek hızlı görsel diziler kullanılarak öldürme olasılığının otomatik hesaplanması
- Tez No: 905214
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KORAY GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Balistik silahlar başta olmak üzere, küçük kalibreli silahlardan güdümlü silahlara kadar tüm silah istemlerinin Silah Tehlike Alanı/Bölgesi'nin (STA/B) belirlenmesi için testler yapılmaktadır. Bu testlerin uygulanması ve analizini standart hale getirmek amacıyla NATO tarafından ARSP-03 Volume II standardı oluşturulmuştur. Bu standarda uygun olarak yapılan testlerin analizlerini otomatikleştirmek amacıyla, yüksek hızlı kamera görüntüleri işlenerek STA/B belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda kullanılabilecek yöntemler değerlendirilmiş, benzer ürünler ve çalışmalar incelenmiştir. Uygulanabilir görülen yöntemler ve benzer çalışmalardan biri 3 farklı değerlendirme yöntemi olan F-Score, önerdiğimiz yeni değerlendirme yöntemi ve görsel ile karşılaştırılmıştır. Yöntemlerin avantajlı ve dezavantajlı olduğu durumlar ortaya konulmuştur. Önerilen yeni değerlendirme yönteminin, F-Score değerlendirmesine göre daha geçerli bir karşılaştırma parametresi olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tests are conducted to determine the Weapon Danger Area/Zone for all weapon systems, ranging from small-caliber weapons to guided missiles, with a particular emphasis on ballistic weapons. The North Atlantic Treaty Organization (NATO) has established the ARSP-03 Volume II standard to standardize the implementation and analysis of these tests. In line with this standard, the aim of this study is to automate the analysis of these tests by processing high-speed camera images to determine the WDA/Z. To achieve this goal, potential methods have been evaluated, and similar products and studies have been examined. The feasible methods were compared with one of the similar studies using three different methods: F-Score, a new evaluation method, and visual assessment. The advantages and disadvantages of the methods were identified. It has been demonstrated that the new evaluation method is a more valid comparison parameter than the F-Score evaluation.