Patlama yüklerinin yapılar üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of blast loads on structures
  1. Tez No: 905215
  2. Yazar: SERTAÇ DERELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN MURAT TANARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnsanoğlu yaşam süresi boyunca barınma, üretim, depolama, ulaşım, su temini vb. temel ihtiyaçlarını karşılamak için mühendislik yapıları inşa etmiştir. Söz konusu yapılar hizmet ömürleri boyunca belirli statik ve dinamik yüklere maruz kalmaktadır. Yapıların tasarımı standart olarak; ölü yük, hareketli yük, deprem yükü ve rüzgâr yükü tanımlanarak yapılmaktadır. Ancak son yıllarda yaşanan terör saldırısı veya kaza nedeni meydana gelen patlamalar, mühendislik yapılarının taşıyıcı sistemlerinde yapısal hasarlar ve göçmeler meydana getirebilmekte, buna bağlı olarak da can kayıplarının yaşandığı görülmektedir. Bu tez içeriğinde, kaza veya terörist saldırılar neticesinde oluşabilecek patlamalar neticesinde oluşacak patlama yüklerinin hesabı ile bu yüklere karşı alınabilecek tedbirlere yönelik bir çalışma yapılması amaçlanmıştır. Bu çerçevede, patlama kavramı ve patlama türlerine değinilmiş, müteakiben patlama yükü hesabının ve patlama yüklerine karşı alınabilecek tedbirlerin teorik olarak anlatılması sonrası sayısal bir çalışma yapılarak elde edilen patlama yüklerine karşı tasarım aşamasına yönelik bir yaklaşım yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout their lifetime, humans have constructed engineering structures to meet their fundamental needs such as housing, production, storage, transportation, and water supply. These structures are subjected to specific static and dynamic loads throughout their service lives. The design of structures is typically done by defining dead loads, live loads, earthquake loads, and wind loads as standards. However, in recent years, terrorist attacks or accidents resulting in explosions have been observed to cause structural damage and collapses in the load-bearing systems of engineering structures, leading to loss of life. In the content of this thesis, the aim is to conduct a study on calculating blast loads that may result from accidents or terrorist attacks, and proposing measures that can be taken against these loads. Within this scope, the concept of explosion and different types of explosions are discussed. Subsequently, following theoretical explanations of blast load calculations and measures that can be taken against blast loads, a numerical study is conducted to develop an approach for the design phase against blast loads obtained.