Kent çeperindeki kırsal alanlarda yeni dönüşüm eğilimlerinin incelenmesi: İzmir ili Kemalpaşa ilçesi Damlacık mahallesi
Investigation new transformation trends in rural areas at the urban fringe: İzmir provice Kemalpaşa district Damlacık neighbourhood
  1. Tez No: 905220
  2. Yazar: SEDA DEMİREL DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN YÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Kent çeperinde yer alan kırsal alanların değişimi veya dönüşümü her dönem üzerinde araştırma yapılan bir konu olmuştur. Değişen yönetmelikler, yaşanan doğa olayları, ekonomik değişimler, sosyal ihtiyaçlar, artan nüfus baskısı vb. birçok neden kırsal alanın bilinen durumunun değişmesine, yok olmasına veya olduğu şekli ile korunmasına neden olmaktadır. Yapılan incelemede birden fazla etmenin kırsal yerleşimlerde, dönüşü olmayan değişimler neden olması üzerine geniş bir araştırma yelpazesine sahip olan bu konu hakkında,“Kırsal Saçaklanma”,“Kentsel Saçaklanma”,“Kır Çeperi”ve“Kent Çeperi”anahtar kelimeler kullanılarak Ulusal Tez Merkezi üzerinden tez çalışmaları incelenmiştir. Bu araştırmanın amacı, kent çeperindeki kırsal yerleşimlerdeki yeni dönüşüm eğilimlerini inceleyerek mekânsal ve mülkiyet dokusundaki değişimin boyutlarını İzmir İlinin doğusunda yer alan Damlacık Mahallesi üzerinden açıklamaya çalışmaktadır. İzmir İli çeperinde yer alan kırsal yerleşimlerdeki mülkiyet örüntüsündeki hızlı ve engellenemez değişimin oluşturarak mülkiyet dokusu, taşınmaz nitelikleri, parsel büyüklükleri göz önünde bulundurularak tapu dışı bölünmeler üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The change or transformation of rural areas located on the urban periphery has always been a subject of research. Changing regulations, natural events, economic changes, social needs, increasing population pressure, etc. Many reasons cause the known status of rural areas to change, disappear or be preserved as they are. In the examination, it ise seen that more than one factor causes irreversible change. On this subject which has a wide range of research , thesis studies were examined through the National Thesis Center under the keywords“Rural Sprawl”,“Urban Sprawl”,“Rural Fringe”and“Urban Fringe”. The aim of this research is to examine the new transformation trends in rural settlements on the urban periphery and to try to explain the dimensions of the change in spatial and property texture through the Damlacık Neighborhood located on the western border of Kemalpasa District, where the rural texture attracts attention in the east of Izmır Province. In the area where the rapid and unstoppable change in the ownership pattern in rural settlements located on the periphery of Izmır Province creates sprawl in the rural settlement texture, 3 sprawl zones were created and non-dead divisions were studied by taking into account the ownership pattern, real estate characteristics and parcel sizes.