Studying the actuaries climate index for Türkiye: An assessment of climate change and extreme weather events
Türkiye için aktüeryal iklim endeksi üzerine bir inceleme: İklim değişikliği ve aşırı hava olaylarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 905229
  2. Yazar: SELİN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜÇKAN YAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki iklimle ilgili riskleri değerlendirmek için Aktüeryal İklim Endeksi'nin (ACI) incelenmesini içerir. Dört Kuzey Amerika aktüerya kuruluşuyla iş birliği içinde geliştirilen ve sıcaklık, kuraklık, yağış, rüzgar gücü ve deniz seviyesi bileşenlerini kullanarak aşırı hava olaylarının analizine odaklanır. Tarihsel hava durumu kayıtları ve sosyo-ekonomik veriler gibi çeşitli iklim veri kaynaklarını entegre ederek ACI, iklim değişikliğinin potansiyel etkilerini nicel olarak belirler. Bu çalışmanın temel amacı, iklim değişikliğinin özellikle sigortacılık ve aktüerya alanlarındaki etkilerini daha iyi anlamak ve gelecekteki risk değerlendirmelerine katkıda bulunmak amacıyla Aktüeryal İklim Endeksi (ACI) oluşturulma sürecinin detaylandırmak ve Aktüeryal İklim Risk Endeksi (ACRI) için bir temel oluşturmaktır. Sonuçlar, Türkiye'nin iklim değişikliği nedeniyle artan risklerle karşı karşıya olduğunu, özellikle sıcaklık uç noktaları ve yağış değişkenliği açısından risklerin arttığını göstermektedir. Bu çalışma, doğru risk değerlendirmeleri geliştirmek için gelişmiş iklim modelleri ve aktüeryal tekniklerin kullanılmasının önemini vurgulamaktadır. Bulgular, sigorta sektörünü, devlet kurumlarını ve diğer paydaşları iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve dayanıklılığı artırmak için bilinçli kararlar alma konusunda desteklemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study includes the examination of the Actuarial Climate Index (ACI) to assess climate-related risks in Türkiye. It was developed in collaboration with four North American actuarial organizations and focuses on the analysis of extreme weather events using temperature, drought, precipitation, wind power and sea level components. By integrating various climate data sources such as historical weather records and socio-economic data, the ACI quantifies the potential impacts of climate change. The main purpose of this study is to detail the process of studying the Actuarial Climate Index (ACI) and to form a basis for the Actuarial Climate Risk Index (ACRI) in order to better understand the impacts of climate change, especially in the insurance and actuarial fields, and to contribute to future risk assessments. The results indicate that Turkey is facing increasing risks due to climate change, particularly in terms of temperature extremes and precipitation variability. This study highlights the importance of using advanced climate models and actuarial techniques to develop accurate risk assessments. The findings aim to support the insurance sector, government agencies, and other stakeholders in making informed decisions to reduce the impacts of climate change and enhance resilience.