Characterization of two dimensional monolayer systems
İki boyutlu tek katmanlı sistemlerin karakterizasyonu
- Tez No: 905228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YILDIZ TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Geçiş metali dikalkojenitleri, M bir geçiş metali ve X bir kalkojen atomu olmak üzere MX2 ile temsil edilen geniş bir 2D nanomalzeme ailesidir. Benzersiz karakteristikleri ve güçlü spin yörünge etkileşimi, atomik ölçekte kalınlık doğrudan band aralığı gibi benzersiz özellikleri nedeniyle, spintronik, optoelektronik, enerji hasatlama, DNA dizilimi ve kişiselleştirilmiş tıp uygulamaları için umut verici adaylardır. Bu tezde, çeşitli MX2 (M = Nb, Ta, Hf; X = S, Se, Te) geçiş metali dikalkojenit tek katmanlarının yapısal, elektronik ve titreşimsel özelliklerini incelemek için Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) hesaplamaları kullanılmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında, denge yapısal parametreleri (örgü parametresi, baz atomları arasındaki mesafeler ve açı) her iyi dengelenmiş 2H altıgen yapı için belirlenmiştir. Hesaplanan kohezif enerjiler, çalışılan tüm yapıların termal kararlılığını ortaya koymaktadır. Yapıların elektronik durumları hakkında bilgi edinmek için enerji bant diyagramları ve durum yoğunlukları da incelenmiştir. Son olarak, tek katmanların dinamik kararlılığı fonon dağılım diyagramları aracılığıyla araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Transition metal dichalcogenides is a large family of 2D nanomaterials represented by MX2, with M a transition metal and X a chalcogen atom. Due to their favorable electronic and mechanical features and unique characteristics like as strong spin–orbit coupling, atomic-scale thickness, direct bandgap, they are promising candidates for spintronics, optoelectronics, energy scavenging, DNA sequencing and personalized medicine applications. This thesis employs Density Functional Theory (DFT) calculations to examine the structural, electronic and vibrational features of several MX2 (M = Nb, Ta, Hf; X = S, Se, Te) transition metal dichalcogenide monolayers. In the initial stage of the investigation, the equilibrium structural parameters (lattice parameter, distances and the angle between basis atoms) were determined for each well relaxed 2H hexagonal structure. The calculated cohesive energies reveal the thermal stability of the all studied structures. Energy band diagrams and density of states were also examined in order to obtain information regarding the electronic states of the structures. Finally, dynamical stability of the monolayers was investigated through the phonon dispersion diagrams.