Fosforesent ışık yayan diyodlarda kullanılan iridium (III) komplekslerinin fotofiziksel özelliklerinin kuantum mekaniksel hesaplama yöntemleri ile incelenmesi
Investigation of photophysical properties of iridium (III) complexes used in phosphoresent light emitting diodes using quantum mechanical computation methods
  1. Tez No: 905236
  2. Yazar: İLKER İÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında; OLED'lerin tarihsel gelişimi, çalışma prensibi, sahip oldukları avantajlar, OLED tipleri, mevcut ve devam eden malzeme çalışmaları, OLED'ler için gelecek öngörüleri ve geleneksel OLED'lere göre daha yüksek verimliliğe sahip Fosforesent Işık Yayan Diyotlarda kullanılan iridyum (III) kompleks çalışmaları hakkında bilgi verilecektir. Ayrıca; verimlilik açısında büyük avantaj sağlayan Fosforesent Işık Yayan Diyotlardaki emisyon malzemenin tasarımı için teorik bir çalışma yapılması amaçlanmıştır. Bu çerçevede; kuantum mekaniksel hesaplama yöntemleri ile ilgili kısa bilgi verilerek daha önce deneysel ve kuramsal çalışması dfbpy-Ir-dfppy yapısının fotofiziksel özellikleri Gaussian16 paket programı kullanılarak Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi ve Zamana Bağlı Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; information on historical development of OLEDs, operating principle of OLED's, advantages they have, types of OLED, current and ongoing material studies, future predictions for OLEDs technologies and iridium (III) complex studies used in Phosphorescent Light Emitting Diodes with higher efficiency than conventional OLEDs will be given. Moreover; It is aimed to carry out a theoretical study for the design of the emitting material in Phosphorescent Light Emitting Diodes, which provide a great advantage in terms of efficiency. In this context; by giving brief information about quantum mechanical calculation methods, the photophysical properties of dfbpy-Ir-dfppy structures, which have been previously studied experimentally and theoretically, were investigated by using the Gaussian package program with Density Functional Theory and Time Dependent Density Functional Theory methods.