Sert ve yumuşak buğday irmiklerinin nem sorpsiyon özelliklerinin bazı sorpsiyon eşitliklerine uygunluklarının araştırılması
Investigation of fitness some sorption equations to moisture sorption characteristics of semolina and farina
- Tez No: 90524
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM CERTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
öz SERT VE YUMUŞAK BUĞDAY İRMİKLERİNİN NEM SORPSİYON ÖZELLİKLERİNİN BAZI SORPSİYON EŞİTLİKLERİNE UYGUNLUKLARININ ARAŞTIRILMASI Mustafa ERBAŞ Yüksek Lisans Tezi, Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı Haziran 1998, 102 Sayfa Bu çalışmada sert ve yumuşak buğday irmiklerinin adsorpsiyon ve desorpsiyon verileri belirlenerek, bu verilere ait izoterm ve histerisiz grafikleri çizilip matematik modellere dönüştürülmüştür. Sorpsiyon serbest enerji değişim değerleri ve sorpsiyon izosterik ısı değerleri belirlenerek prosesler bazında değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda sorpsiyon izotermlerinin 3. dereceden bir fonksiyon ile en iyi ifade edilebileceği, sert buğday irmiğinin desorpsiyon verilerine Halsey Sorpsiyon Eşitliğinin, yumuşak buğday irmiğinin desorpsiyon verilerine Harkins-Jura Sorpsiyon Eşitliğinin, adsorpsiyon prosesinde ise iki irmik eşitine de Henderson Sorpsiyon Eşitliğinin en iyi uyumu sağladığı belirlenmiştir. Sorpsiyon serbest enerji değişim ve sorpsiyon izosterik ısı değerlerinin su içeriği azalması ile logaritmik olarak arttığı hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Sorpsiyon izotermi, desorpsiyon, adsorpsiyon, sorpsiyon eşitliği, histerisiz, izosterik ısı, irmik JÜRİ: Prof. Dr. Muharrem CERTEL Prof. Dr. Erol AYRANCI Yrd.Doç.Dr. Yahya TÜLEK
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF FITNESS OF SOME SORPTION EQUATIONS TO MOISTURE SORPTION CHARACTERISTICS OF SEMOLINA AND FARINA Mustafa ERBAŞ M.Sc. in Food Engineering Adviser: Prof. Dr. Muharrem CERTEL June, 1998, 102 pages Adsorption and desorption data, sorption isotherms and hysteresis graphics were of both semolina and farina determined in this research. In addition sorption data were applied to mathematical models. The free energy changes of sorption and isosteric heat of sorption were determined for each process. While Henderson equation showed the best fitness to the adsorption data of semolina and farina, Halsey equation fit desorption data of semolina the best. On the other hand Harkins-Jura equation were suited to the desorption data of the farina. The free energy changes value of sorption and isosteric heat of sorption decrease logarithmically with the increasing moisture content in all process. KEY WORDS: Sorption isotherms, desorption, adsorption, sorption equations, hysteresis, isosteric heat, semolina, farina COMMITTEE: Prof. Dr. Muharrem CERTEL Prof. Dr. Erol AYRANCI Asst. Prof. Dr. Yahya TÜLEK