Penil fraktür onarımına kadar geçen sürenin post operatif erektil disfonksiyon ile ilişkisi
Relationship between the time until penile fracture repair and post operative erectile dysfunction
- Tez No: 875441
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR DEDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Penil fraktür nadir görülen bir durum olsa da sonrasında yaratabileceği hasarlar, hastalar için zorludur. Penil fraktür yaşayan hastaların hastaneye geç başvurularının, sonraki dönemde gelişen erektil disfonksiyon (ED) sıklığı ile ilişkininin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Kesitsel, retrospektif olan çalışmamızda, Dicle Üniversitesi Hastanesine başvurmuş penil fraktürlü hastaların olay-operasyon arasında geçen süre ile sonraki dönem kontrollerinde, Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi (IIEF) skorlamasına göre ED sıklığı ve şiddeti hesaplandı. Bu iki durum arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilme kriterlerine uyan 46 hasta eklendi. Ortalama yaş 37 (28-46), preop IIEF ortalaması 25(20-28), postop IIEF ortalaması 21.3(15-27) olarak saptandı. Ortalama olay-operasyon süresi 9(6-15) saat olarak hesaplandı. Olayın gerçekleşme şekli sorgulandığında seksüel birleşme oranı %50, travma oranı %30, mastürbasyon sonrası gelişme %11, diğer sebepler %9 olarak bulunmuştur. Sonuç: Penil fraktür sonrası hastaneye başvuru süresi >12 saat olan hastalarda sonraki dönemde ED gelişme veya var olan ED şiddetinde artma riski anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0.038). Penil fraktür gerçek bir ürolojik acil olup biz üroloji hekimleri olarak bu durumu yaşamış hastalara elimizden geldiğince erken müdahalede bulunmalı ve hastaların hastaneye erken başvurması için gerekli bilgilendirmesinin yapılmasını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Purpose: Although penile fracture is a rare condition, the damages it can cause afterwards are challenging for patients. The aim was to investigate the relationship between delayed hospital admissions of patients with penile fracture and the frequency of subsequent erectile dysfunction (ED) in the later period. Method: In our cross-sectional, retrospective study, the time elapsed until surgery and the severity of Erectile Dysfunction (ED) in the subsequent follow-ups were calculated using the International Index of Erectile Function (IIEF) scoring for patients with penile fracture who presented to Dicle University Hospital. The relationships between these factors were examined. Findings: A total of 46 eligible patients were included in our study. The average age was 37(28-46), with a preoperative International Index of Erectile Function (IIEF) score average of 25(20-28) and a postoperative IIEF score average of 21.3(15-27). The average time from the incident to the operation was calculated as 9 hours. The causes of the fractures were determined as follows: sexual intercourse 50%, trauma 30%, development after masturbation 11%, and other reasons 9%. Conclusion: In patients with a time interval of >12 hours between penile fracture and hospital admission, a significantly higher risk of developing ED in the later period or an increase in the severity of existing ED was observed. Penile fracture is a real urological emergency, and as urologists, we should intervene as early as possible for patients experiencing this condition. We recommend providing necessary information to patients to encourage them to seek medical attention promptly.