Atopik dermatitli hastalarda topikal %1 pimekrolimus tedavisinin skorad endeks skoru ve serum eozinofil katyonik protein üzerine etkisi
  1. Tez No: 242734
  2. Yazar: HAKAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN ŞİRANECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Obstetrics and Gynecology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalısma atopik dermatitli hastalarda topikal %1 pimekrolimus tedavisininSKORAD Endeks Skoru ve serum Eozinofil Katyonik Protein (ECP) düzeyine olanetkilerini arastırmak amacıyla planlandı. stanbul Bakırköy Kadın Dogum ve ÇocukHastalıkları Egitim ve Arastırma Hastanesi Çocuk Allerji ve Enfeksiyon HastalıklarıPoliklinigine basvuran 1,5 -15 yas arasındaki Hanifin Rajka tanı kriterleri ile atopikdermatit tanısı konulan 28 hasta çalısmaya alındı.Çalısmaya alınan her bir hastaya 6 haftalık süreyle her gün topikal %1pimekrolimus tedavisi sabah-aksam uygulandı. Tedavi öncesi ve sonrası SKORADendeks skoru ve serum ECP düzeyindeki degisiklikler degerlendirildi.Olgularımızın 18'i kız, 10'u erkek olup kız/erkek oranı 1,8/1 olarak bulundu.Atopi öyküsü hastalarımızın %78,6'sında mevcuttu. Atopik dermatit gelisimiaçısından ailede atopi öyküsünün olmasının önemli bir risk faktörü oldugu görüldü.28 olgunun 15'inde tedavi öncesi ECP pozitifligi vardı. Tedavi sonrası 21olguda kalitatif degisiklik gözlenmezken, 4 olguda ECP degerinde kalitatif artıs, 3olguda kalitatif azalma saptandı. Pimekrolimus tedavisi öncesi ve sonrası kalitatifserum ECP degeri degisimi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p> 0,05).Tedavi sonrası 28 olgunun 14'ünde ECP degerinde kantitatif artıs, 14'ündekantitatif azalma saptandı. Pimekrolimus tedavisi öncesi ve sonrası kantitatif serumECP degeri degisimi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı ( p>0,05).SKORAD endeksine göre 28 Olgunun 6'sı hafif AD, 22'si orta AD olarakdegerlendirildi. 6 haftalık pimekrolimus tedavisi sonrası 4 olguda tam düzelmesaglanırken, 19 olguda skorad endekse göre hastalıgın siddetinde anlamlı gerilemesaptandı.
Özet (Çeviri)
This study was designed to evaluate the effects of %1 pimecrolimus therapy on theSCORAD Index score and serum eosinophil cationic protein (ECP) levels, in thepatients with atopic dermatitis. Twenty eight patients who applied to IstanbulBakırkoy Gynecologic and Pediatric Hospital Pediatric Allergy and InfectiousDiseases Policlinics and were diagnosed as atopic dermatitis according to HanifinRajka criteria.% 1 pimecrolimus therapy was performed in the patients twice a day (day andnight) topically, for a period of 6 weeks. SCORAD index score and serum ECPlevels were evaluated before and after the theraphy.Eighteen of the cases were girls and 10 of the cases were boys, girl/boy ratiowas 1,8/1. A history of atopy was present in %78,6 of the cases. It was observed thata history of atopy in the family was an important risk factor fort he development ofatopic dermatitis.In 15 of the 28 cases, ECP was positive before the theraphy. After thetheraphy, however there was no qualitatif difference in ECP levels in 21 cases, therewas qualitatif increase in 4 cases and there was qualitatif decrease in 3 cases. Therewas no statistically significant difference between the serum ECP levels evaluatedbefore and after %1 pimecrolimus theraphy (p>0,05).In 14 of the cases, there was a quantitatif decrease and there was a quantitatifdecrease in the rest of the cases, in serum ECP levels. There was no statisticallysignificant difference between quantitatif serum ECP levels obtained before and afterpimekrolimus theraphy (p>0,05).According to the SKORAD index, 6 of the cases were classified as mild andthe rest as moderate. Following 6 weeks of pimecrolimus theraphy, there was cure in4 cases and there was significant regression in 19 cases according to the SCORADindex.