Hemşirelere yönelik yara bakımında trombositten zengin fibrin uygulamasının farklı eğitim yöntemleriyle etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of platelet rich fibrin application in wound care for nurses with different training methods
  1. Tez No: 905287
  2. Yazar: EBRU ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZCAN İLÇE, DOÇ. DR. MUHAMMED EMİN DEMİRKOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, yara bakımında trombositten zengin fibrin (TZF) uygulamasına yönelik farklı yöntemlerle (simülasyonla eğitim, simülasyonla eğitim ve hatırlatıcı öğrenme materyali ve web tabanlı eğitim) hemşirelere verilen eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesidir. Ön test-son test ve tekrar test düzeninde yarı deneysel olarak yürütülen bu araştırmanın örneklemini toplam 68 hemşire oluşturdu. Araştırma simülasyonla eğitim (SE), simülasyonla eğitim ile birlikte hatırlatıcı öğrenme materyali (SEHÖM) ve web tabanlı eğitim (WTE) olmak üzere 3 ayrı grupta yürütüldü. SE grubuna yüzyüze şekilde TZF uygulaması anlatılarak, yara simülasyon maketi üzerinde uygulama yapılarak gösterildi. SEHÖM grubunda SE grubuna ek olarak, eğitimden sonra 1 ay içerisinde hemşirelere eğitim materyali gönderildi. WTE grubunda ise tzfegitim.net adresli bir web sayfası oluşturuldu. TZF uygulama eğitim videosu, eğitim materyali ve formlar burada yer aldı. Araştırmada Hemşire Tanıtım Formu, TZF Bilgi, Uygulama ve Değerlendirme Formu, Bireysel Yenilikçilik Ölçeği (BYÖ), Eğitim Değerlendirme Formu (EDF) ve Web Tabanlı Öğrenme Ortamlarını Değerlendirme Ölçeği (WTÖODÖ) kullanıldı. Formlar uygulanmadan önce uzman görüşü alındı ve istatistiksel analizleri yapıldı. Çalışma sonucunda TZF Bilgi, Uygulama ve Değerlendirme Formu için CA 0,907, EDF toplam CA 0,931 ve BYÖ için CA 0,883 olarak saptandı. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, Wilcoxon İşaret Sıralı Sayı testi, Paired Sample T Test analizi ve Kruskall Wallis H testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the effectiveness of training given to nurses using different methods (training with simulation, training with simulation and reminder learning material and web-based training) on platelet-rich fibrin (PRF) application in wound care. The sample of this quasi-experimental study, conducted in a pre-test, post-test, and re-test design, consisted of a total of 68 nurses. The research was carried out in three separate groups: simulation training (ST), simulation training with reminder learning material (STRLM), and web-based training (WT). In the ST group, the PRF application was explained face-to-face, and the practice was demonstrated on a wound simulation model. In the STRLM group, in addition to the ST group, learning materials were sent to the nurses within a month after the training. In the WT group, a website with the address tzfegitim.net was created. The site included a PRF application training video, training materials, and forms. In the study, the Nurse Introduction Form, PRF Knowledge, Application, and Evaluation Form, Individual Innovativeness Scale (IIS), Training Evaluation Form (TEF), and Web-Based Learning Platform Evaluation Scale (WBLPES) were used. Expert opinion was obtained, and statistical analyses were conducted before applying the forms. As a result of the study, the Cronbach's Alpha (CA) was found to be 0,907 for the PRF Knowledge, Application, and Evaluation Form, 0,931 for the total CA of the Training Evaluation Form (TEF) and 0,883 for the Individual Innovativeness Scale (IIS). In the analysis of the data, descriptive statistics, Wilcoxon Signed Rank test, Paired Sample T-Test analysis, and Kruskal-Wallis H tests were used.