Femoral sinir bloğu uygulanmış total diz artroplasti cerrahilerinde peroperatif analjezi yönetimi
Peroperative analgesia management in total knee arthroplasty surgery with femoral nerve block
- Tez No: 905289
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZİBAN BOLLUCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Şule Altuncu, Femoral Sinir Bloğu Uygulanmış Total Diz Artroplasti Cerrahilerinde Peroperatif Analjezi Yönetimi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, 2024. Amaç: Çalışmamızın amacı, genel anestezi altında total diz artroplastisi geçiren preoperatif femoral sinir bloğu (FNB) uygulanmış hastalarda uygulanan Analjezi Nosisepsiyon İndeksi (ANİ) monitörizasyonunun intraoperatif opioid tüketimi, postoperatif analjezi ve derlenme ünitesinde kalış süresi üzerine etkilerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Genel anestezi altında total diz artroplastisi planlanan Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) I-III risk grubunda 74 hasta çalışmaya alındı. Preoperatif ultrasonografi ve periferik sinir stimülatörü eşlinde femoral sinir bloğu uygulaması sonrası hastalar iki gruba (Grup Kontrol (n=35) - Grup ANİ (n=35)) ayrıldı. ANİ grubuna intraoperatif ANİ monitörizasyonu yapıldı. Her iki grupta da standart anestezi indüksiyonu sonrası BIS 40-60 arasında olacak şekilde anestezi idamesi sevofluran ve remifentanil infüzyonu ile sağlandı. Kontrol grubunda intraoperatif remifentanil infüzyon dozu konvansiyonel yöntemlerle, ANİ grubunda ise ANİ değerleri 50-70 arasında olacak şekilde ayarlandı. Operasyon süresi, cerrahi süre, ekstübasyon süresi, turnike basıncı ve süresi, intraoperatif tüketilen remifentanil miktarı kayıt altına alındı. Postoperatif derlenme ünitesinde Modifiye Aldrete skoru ≥ 9 ulaşma süresi, derlenme ünitesinde ve postoperatif 4, 8, 12 ve 24. saatlerinde sayısal ağrı değerlendirme skorları (NRS), bulantı-kusma ve diğer komplikasyonların varlığı, analjezik ilaç tüketimi ve hastanede kalış süreleri kaydedildi. Bulgular: İntraoperatif remifentanil tüketimi ANİ grubunda, Kontrol grubuna göre düşüktü (p=0.001). Hastaların postoperatif derlenme ünitesine geliş anında NRS skorlarının ANİ grubunda daha düşük olduğu (p=0.006) görüldü.
Özet (Çeviri)
Şule Altuncu, Peroperative Analgesia Management in Total Knee Arthroplasty Surgery with Femoral Nerve Block, Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation, Specialization Thesis in Medicine, Zonguldak, 2024. Aim: The aim of our study is to determine the effect of Analgesia Nociception Index (ANI) monitoring on intraoperative opioid consumption, postoperative analgesia and recovery unit length of stay in patients with preoperative Femoral Nerve Block (FNB) undergoing total knee arthroplasty surgery under general anesthesia. Materials and Method: Seventy-four patients in the American Society of Anesthesiologists (ASA) I-III risk group scheduled for total knee arthroplasty under general anesthesia were included in the study. After preoperative ultrasonography and peripheral nerve stimulator guided femoral nerve block, the patients were divided into two groups (Group Control (n=35) - Group ANI (n=35)). Intraoperative ANI monitoring was performed in the ANI group. After standard anesthesia induction in both groups, anesthesia maintenance was provided with sevoflurane and remifentanil infusion with BIS between 40-60. In the control group, intraoperative remifentanil infusion dose was adjusted by conventional methods, and in the ANI group, the dose adjusted by ANI values 50-70. Duration of operation, duration of surgery, extubation time, tourniquet duration and pressure and amount of remifentanil consumed intraoperatively were recorded. The time to reach Modified Aldrete score ≥ 9 in the postoperative recovery unit, numerical pain assessment scores (NRS) in the recovery unit and at 4, 8, 12 and 24 hours postoperatively, presence of nausea-vomiting and other complications, analgesic drug consumption and length of hospital stay were recorded. Results: Intraoperative remifentanil consumption was found to be lower in Group ANI than Group Control (p=0.001). There were no difference between two groups for duration of surgery, duration of anesthesia, extubation time, duration and pressure of tourniquet. NRS scores at the postoperative recovery unit were found to be lower in the ANI group (p=0.006).