Laktasyondaki ineklerde sütte bulunan bazı miRNA'ların somatik hücre sayısı ve süt kalitesi ile ilişkisi
Relationship of some miRNAs in milk with somatic cell count and milk quality in lactating cows
  1. Tez No: 905292
  2. Yazar: FATMA ÇAĞLA GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyokimya ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında, Kayseri İl'inde bulunan özel bir işletmeden orta laktasyon döneminde olan Holştayn ırkı ineklerde sütteki temel kalite parametrelerinin (protein, laktoz, yağ, yağsız kuru madde (YKM), pH, elektrik iletkenliği ve donma noktası) yanı sıra miR-27a-3p, miR-29B-2, miR-142-5p ve miR-148a'nın aktiviteleri somatik hücre sayısına (SHS) bağlı olarak değişimleri ve bunların temel süt kalite parametreleri ile olan ilişkileri araştırılmıştır. Güncel çalışmalarda yaygın olarak kullanılan, kodlama yapmayan RNA molekülleri olan miRNA'lar süt verimi ve meme sağlığı ile ilişkilendirilmektedir. Bu çalışmanın hayvan materyalini oluşturan süt örnekleri Kaliforniya Mastitis Test (CMT) ve SHS sonuçlarına göre gruplandırılmış ve örneklerle düşük SHS (DSHS) ve yüksek SHS (YSHS) olmak üzere iki grup oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, changes in basic milk quality parameters (protein, lactose, fat, fat-free dry matter (FFDM), pH, electrical conductivity and freezing point) as well as activities of miR-27a-3p, miR-29B-2, miR-142-5p and miR-148a depending on somatic cell count (SCC) and their relationships with basic milk quality parameters were investigated in Holstein cows in the mid-lactation period from a private farm in Kayseri Province. miRNAs, which are non-coding RNA molecules, have been widely used in studies and are associated with milk yield and udder health. Milk samples constituting the animal material of the study were grouped according to the California Mastitis Test (CMT) and SCC results, and two groups were formed from the samples as low SCC (LSCC) and high SCC (HSCC).