pAnox1 plazmitinin replikatif özelliklerinin in siliko ve in vitro deneylerle analizi
Analysis of replicative properties of pAnox1 plasmid by in silico and in vitro experiments
- Tez No: 905310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Anoxybacillus gonensis 05S15 bakterisinin barındırdığı bir plazmit olan pAnox1'in kodladığı transkriptlerin in siliko ve in vitro analizler ile replikatif özellikleri araştırılmıştır. pAnox1 plazmiti tarafından kodlandığı bilinen 3 transkript (ORF-1, ORF-3, ORF-5) için in siliko ve in vitro analizler gerçekleştirildi. Transkriptlerin proteine dönüşüp dönüşmediğinin belirlenmesi için yapılan çalışmalarda; plazmit curing, SDS-PAGE ve gümüş boyama analizleri sonucunda ORF-1 transkriptin bir protein kodladığı belirlendi ancak ORF-3 ve ORF-5 transkriptlerinin proteine dönüşüp dönüşmediği belirlenemedi. pAnox1 tarafından kodlanan ORF-1 transkriptin 903 bp, ORF-3 transkriptin 499 bp, ORF-5 transkriptin 211 bp kodladığı ortaya çıkarıldı. Kantitatif gerçek zamanlı PCR ile pAnox1'in hücre içindeki kopya sayısı yaklaşık olarak 127±2 olarak tespit edildi. pAnox1'in replikasyondan sorumlu proteini pET28a(+) vektörüne klonlandı, E.coli'de overekspres edildi ve saflaştırıldı. Biyoinformatik biyoinformatik analizler ve Docking simülasyonları ile plazmitin ori bölgesi, düzenleyici bölgeleri, Rep proteninin bağlanma özellikleri tespit edildi. Yapılan analiz sonucunda ORF-1 tarafından kodlanan transkriptin 37,3 kDa (313 aa) büyüklüğünde, ORF-3' ün 8,16 kDa (71 aa) büyüklüğünde ve ORF-5'in 7,59 kDa (67 aa) büyüklüğünde proteinler oluşturabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the replicative properties of transcripts encoded by pAnox1, plasmid harbored by Anoxybacillus gonensis 05S15 were investigated by in silico and in vitro analyses.In silico and in vitro analyses were performed for three transcripts (ORF-1, ORF-3, ORF-5) known to be encoded by the pAnox1 plasmid. In the studies conducted to determine whether the transcripts were translated into proteins, it was found that the ORF-1 transcript encoded a protein based on plasmid curing, SDS-PAGE, and silver staining analyses, but ORF-3 and ORF-5 transcripts were not translated into proteins. It was revealed that the ORF-1 transcript encoded 903 bp, ORF-3 transcript 499 bp, and ORF-5 transcript 211 bp. Using quantitative real-time PCR, the intracellular copy number of pAnox1 was determined to be approximately 127±2. The protein responsible for the replication of pAnox1 was cloned into the pET28a(+) vector, overexpressed in E. coli, and purified. Bioinformatic analyses and docking simulations identified the regulatory regions of the plasmid and the binding properties of the Rep protein.