Dinamik diz valgusu olan bireylerde nöromuskuler egzersiz eğitimi ile yapılandırılmış pilates egzersiz eğitimi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the results of neuromuscular exercise training and structured pilates exercise training in individuals with dynamic knee values
  1. Tez No: 905309
  2. Yazar: NİLAY DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BAŞAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmanın amacı; Dinamik diz valgusu(DDV) olan bireylerde nöromusküler egzersiz eğitimi ile yapılandırılmış pilates egzersiz eğitimi sonuçlarının Frontal Plan Projeksiyon Açısı(FPPA), Tek Bacak Dikey Sıçrama Testi, Tek Bacak Dikey Drop Sıçrama Testi, denge ve kas kuvveti üzerindeki etkinliğinin karşılaştırılmasıdır. Dahil edilme kriterlerini karşılayan 36 katılımcı 1)Nöromusküler Egzersiz Grubu(NG) (n=12, yaş x=22,25±1,76 yıl, VKİ x=22,45±1,57 kg/m2) 2)Pilates Egzersiz Grubu(PG) (n=12, yaş 22,50±1,97 yıl, VKİ x=21,27±2,43 kg/m2) ve 3)Kontrol Grubu(KG) (n=12, yaş 21,50±2,61 yıl, VKİ 20,55±2,06 kg/m2) üç gruba ayrıldı. Katılımcılar; çalışma öncesi FPPA, Tek Bacak Dikey Sıçrama Testi, Tek Bacak Drop Sıçrama Testi, denge ölçümü ve kas kuvveti testi ile değerlendirildi. NG ve PG; gün aşırı, haftada 3 gün ve 6 hafta, fizyoterapist eşliğinde, eşit yoğunluktaki, yüz yüze 18 seanslık programları tamamladı ve değerlendirme testleri tekrarlandı. KG için ise; uygulama yapılmadan 6 hafta sonra değerlendirme testleri tekrarlandı. Tedavi sonrasında; sadece PG'da Drop sıçramayla FPPA sonuçlarının anlamlı olarak azaldığı (p=0,002), Rektus Femoris kas kuvveti sonuçlarının anlamlı olarak arttığı (p=0,006), toplam postüral stabilite (p=0,020) ve anterior-posterior stabilitenin (p=0,006) iyileştiği bulundu. Çömelmeyle FPPA sonuçlarının NG'da (p=0,007) ve PG'da (p=0,002) anlamlı olarak azaldığı bulundu, gruplar arası analizde PG verileri NG'na göre anlamlı olarak daha düşük bulundu (p=0,013).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare the effectiveness of neuromuscular exercise training and structured Pilates exercise training on Frontal Plane Projection Angle (FPPA), Single-Leg Vertical Jump Test, Single-Leg Vertical Drop Jump Test, balance and muscle strength in individuals with dynamic knee valgus (DDV). 36 participants who met the inclusion criteria were divided into three groups: 1) Neuromuscular Exercise Group (NG) (n=12, age x=22.25±1.76 years, BMI x=22.45±1.57 kg/m2), 2) Pilates Exercise Group (PG) (n=12, age 22.50±1.97 years, BMI x=21.27±2.43 kg/m2) and 3) Control Group (CG) (n=12, age 21.50±2.61 years, BMI 20.55±2.06 kg/m2). The participants; Before the study, FPPA, Single Leg Vertical Jump Test, Single Leg Drop Jump Test, balance measurement and muscle strength test were evaluated. NG and PG completed 18 sessions of equal intensity face-to-face programs with a physiotherapist every other day, 3 days a week and 6 weeks and the evaluation tests were repeated. For KG; evaluation tests were repeated after 6 weeks without application. After the treatment; it was found that only in PG, FPPA results with drop jump decreased significantly (p=0.002), Rectus Femoris muscle strength results increased significantly (p=0.006), total postural stability (p=0.020) and anterior-posterior stability (p=0.006) were improved. It was found that FPPA results with squatting decreased significantly in NG (p=0.007) and PG (p=0.002), and in the intergroup analysis, PG data were found to be significantly lower than NG (p=0.013).