Yapı adalarının aerodinamik performansının had (CFD) simülasyonu ile incelenmesi: Trabzon'da bir site yerleşkesi
Investigation of aerodynamic performance of building islands with CFD simulation: A case study in trabzon
  1. Tez No: 905322
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Fiziğin alt kollarından biri olan hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD), 1960'lı yıllardan itibaren yürütülen çalışmalarla akışkanların hareketini ve etkileşimini çözümlemeyi amaçlayan bir alandır. Özellikle son yıllarda, performatif mimarlık anlayışıyla tasarlanan yapılarda veya yapıların rüzgâr performansının değerlendirilmesine yönelik çalışmalarda mimarlık alanındaki etkisi görülmektedir. Tez çalışmasının ilk bölümünde çalışmanın amacı, hesaplamalı akışkanlar dinamiğinin tanımı, HAD'ın avantajları/dezavantajları açıklanıp; mimarlıkta iç ve dış ortamda hangi amaçla ve yöntemle uygulandığı literatür çalışmalarıyla desteklenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Türkiye'de yüksek katlı yapıların tasarımında rüzgâr performansı değerlendirme sorunlarına dikkat çekmek amacıyla Yomra, Trabzon'da yapılan bir saha ve simülasyon çalışması yer almaktadır. Tezin üçüncü bölümünde alanda yer alan yapıların mevcut durumun yanı sıra yapı yüksekliğinin ve tasarımın etkisini inceleyen iki farklı alternatif modelin simülasyon sonuçları irdelenmiştir. Çalışma elde edilen sonuçlarla ve önerilerle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Computational fluid dynamics (CFD), one of the sub-branches of physics, is a field that aims to analyze the motion and interaction of fluids with studies carried out since the 1960s. Especially in recent years, the effects in the field of architecture are seen in the buildings designed with the approximation of performative architecture or in studies aimed at evaluating the wind performance of buildings. In the first part of the thesis, the aim of the study, the definition of computational fluid dynamics, and the advantages/disadvantages of CFD are explained. Subsequently, literature studies support the purpose and method of applications in interior and exterior architecture environments. The second part of the study includes a field and simulation study conducted in Yomra, Trabzon, to draw attention to wind performance assessment problems in developing high-rise buildings in Türkiye. The third part of the thesis analyzes the simulation results of two different alternative models investigating the effect of building height and design and the current situation of the buildings in the area. The study is finalized with the conclusion and suggestions.