Bel ağrısı olan hastaların kayropraktik tedavi sonrasında subjektif sağlık şikayetlerinin yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of subjective health complaints on the behaviour of patients with low back pain on quality of life after chiropractic treatment
  1. Tez No: 905349
  2. Yazar: ARMIN ASLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAY EREN PEHLİVANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, kronik bel ağrısı olan hastaların kayropraktik tedavi sonrasında yaşam kalitesi ve subjektif sağlık şikayetlerindeki değişiklikleri incelemeyi amaçlamıştır. Üsküdar Üniversitesi Etik Kurulu onayı ile gerçekleştirilen araştırmaya, yaş ortalamaları benzer (p=0.779) olan toplam 64 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar, kayropraktik tedavi uygulanan (n=32) ve uygulanmayan (n=32) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Gruplar arasında cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve düzenli egzersiz yapma gibi demografik faktörler açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the impact of chiropractic treatment on the quality of life and subjective health complaints in patients with chronic low back pain. Conducted with the approval of the Ethics Committee of Üsküdar University, the research included a total of 64 participants with similar average ages (p=0.779). Participants were divided into two groups: those who received chiropractic treatment (n=32) and those who did not (n=32). There were no significant differences between the groups in terms of demographics such as gender, marital status, education level, or regular exercise habits (p>0.05).