Türkiye'de Dil ve Konuşma Terapisi Anabilim Dalında konuşma sesi bozukluğu alanında hazırlanmış kayıtlı lisansüstü tezlerinin analizi
Analysis of registered postgraduate theses prepared in the field of speech sound disorder at the Department of Language and Speech Therapy in Turkey
  1. Tez No: 905348
  2. Yazar: HAVVANUR YÜREKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ OSMAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu meta-analiz çalışması, Türkiye'de Dil ve Konuşma Terapisi Anabilim Dalında konuşma sesi bozukluğu üzerine yapılmış lisansüstü tezleri kapsayan bir derleme sunmaktadır. Amaç, bu alandaki mevcut bilgi birikimini sistematik bir şekilde değerlendirerek, benzer temalar ve bulgular arasında ortaklık veya farklılıkları belirlemektir. Çalışma kapsamında, belirli anahtar kelimeler kullanılarak Türk üniversitelerinde gerçekleştirilen dil ve konuşma terapisi tezleri taranmıştır. Toplanan veriler, tezlerin başlık, yöntem, örneklem, bulgular ve öneriler gibi temel unsurlarını içeren bir analiz tablosu üzerinden sistematik bir inceleme ile değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, Türkiye'de konuşma sesi bozukluğu alanında yapılan lisansüstü tezlerin genel eğilimlerini ve bu çalışmalar arasındaki benzerlikleri veya farklılıkları ortaya koymaktadır. Bulgular, mevcut araştırmaların sınırlamalarını ve gelecekte yapılacak çalışmalara yönelik önerileri içermekte olup, dil ve konuşma terapisi alanındaki uzmanlara, araştırmacılara ve eğitimcilere bu alandaki bilgi boşluklarını doldurma konusunda rehberlik etmektedir. Bu meta-analiz çalışması, Türkiye'de konuşma sesi bozukluğu üzerine yapılan lisansüstü araştırmaların genel bir bakışını sunarken, bu alandaki gelecekteki araştırmalara ışık tutacak önemli bilgiler sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This meta-analysis study presents a compilation of postgraduate theses on speech sound disorders in the Department of Speech and Language Therapy in Turkey. The aim is to systematically evaluate current knowledge in this field, identifying commonalities or differences among similar themes and findings. Within the scope of the study, language and speech therapy theses conducted in Turkish universities were scanned using certain keywords. The collected data were evaluated through a systematic review through an analysis table containing the basic elements of the theses such as title, method, sample, findings and recommendations. The analysis results reveal the general trends of postgraduate theses in the field of speech sound disorders in Turkey and the similarities or differences between these studies. The findings include limitations of current research and recommendations for future studies, providing guidance to speech and language therapy experts, researchers, and educators in filling knowledge gaps in this field. This meta-analysis study aims to provide an overview of postgraduate research on speech sound disorders in Turkey and to provide important information that will shed light on future research in this field.